Türkiyenin Orta Doğu ülkeleri ile ticari ilişkilerinin analizi
The analysis of trade relations with the middle east countries and Turkey
  1. Tez No: 559016
  2. Yazar: AHMED ALOSTAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkeler bulundukları coğrafi özellikler veya üretim biçimlerindeki farklılıklar dolayısıyla ülkeler farklı ürün ve hizmet üretimi söz konusudur. Farklı olarak üretilen bu ürün ve hizmetlerin satılmasıyla da dış ticaret meydana gelmektedir. Bu anlamda baktığımızda Orta Doğu ülkeleri coğrafi olarak bulundukları konum ve ellerinde bulundurdukları petrol ve doğalgaz benzeri yeraltı kaynakları bakımından dış ticarette mühim bir yerde bulunmaktadırlar. Bu bakımdan Türkiye'nin de bulunduğu konum itibariyle Orta Doğu'ya yakın olması dış ticari ilişkiler açısından çok kritik olmaktadır. Baktığımızda Türkiye'nin Orta Doğu ülkeleriyle yapacağı dış ticaretten oldukça karlı çıkacağı ortadadır. Bu çalışmada Türkiye ile Orta Doğu ülkeleri arasındaki ticari ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda seçilen bazı Orta Doğu ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler incelenmiştir. Türkiye ve Orta Doğu arasındaki ilişkiler açısından dış ticaret oldukça önemlidir. Bilindiği üzere Orta Doğu'nun en yüksek kazancı ve ihracatı olan petrol ve doğal gaz olması ve bununla birlikte Türkiye'nin de petrol ve doğal gazın ithalatçısı konumunda bulunması Türkiye ile Orta Doğu'nun dış ticaretlerinin gelişmesindeki en önemli husustur. Bunun haricinde ise Orta Doğu ülkelerindeki taleplerin sürekli biçimde yükselmesi, Türkiye ihracatı açısından da oldukça önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries produce different goods and services due to their geographical features or differences in their production patterns. Foreign trade is produced differently by the sale of these goods and services. In this case, the Middle East countries have a very important position in foreign trade in terms of their geographical location and underground resources such as oil and natural gas. In this regard, as Turkey is also found to be close to the location where the Middle East is very critical in terms of foreign trade relations. Turkey will do with the Middle East countries obviously when we look to be quite profitable foreign trade. This study tried to reveal trade relations between Turkey and Middle Eastern countries. Some selected trade relations between the Middle East countries and Turkey in this direction were investigated. In terms of trade relations between Turkey and the Middle East it is very important. It's known that the highest income sources and to become an oil and natural gas exports to Middle Eastern countries. However, the presence of Turkey in this position of importers of oil and natural gas is the most important considerations in the development of the Middle East's foreign trade with Turkey. Apart from this, the Middle East, demand is constantly rising in the country, is of great importance for Turkey's exports as well.