Gâye ve nizam delili
Design and purpose
- Tez No: 559022
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, gâye ve nizam delilinin tarihi süreç içerisinde yaşamış olduğu değişim ve dönüşümü göstermeye çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda Giriş bölümünde konunun ele alınış biçimine dair genel bir bilgi verilmiş ve bu konu üzerinde fikir beyan eden kişilerin yapmış olduğu çalışmaların bir kısmı ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, Batı dünyasında teleolojik delilin ele alınışı değerlendirildikten sonra konunun geleneksel ve modern yaklaşım olarak kendisini iki farklı yapıda gösterdiği tespit edilmiştir. Aynı şekilde âlemin yapısının ve yaşamın kaynağının tasarım, düzen, şans ve rasgelelik üzerine inşa edildiği görülmüştür. Çalışmanın ikinci bölümünde, İslam dünyasnın gâye ve nizam deliline bakışı değerlendirildi. İslam dünyasında Batı'da olduğu gibi çok keskin düşünce ayrılıklarının olmadığı görülmüştür. İslam dünyasında yaşanan görüş ayrılıkları ya epistemolojik açıdan ya da Batı düşüncesinden etkilenme olarak kendisini göstermiştir. Sonuç kısmında ise, Gâye ve Nizam delilinin tarihi süreç içerisinde yaşamış olduğu değişim ve dönüşüm, lehte ve aleyhte yapılan değerlendirmeler ve öneriler dile getirilmiştir. Anahtar Kavramlar: Din Felsefesi, Düzen, Karmaşa, Amaç ve Rasgelelik.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to demonstrate the change and transformation of“design and purpose”argument in the historical process. In accordance with this purpose, in the introduction it is given an overwiev about how to handle the subject and it is evaluated by examining some parts of the studies carried out by people who expressed their opinions about issue. In the first chapter, having been evaluated the consideration of“teleological argument”in the Western world, it has been determined that the matter shows itself in two different structures as tradational and modern approach. Likewise, it was seen the structure of the universe and the source of life were built a design, order, luck and randomness. In the second part, the view of the Islamic world a design and purpose argument was evaluated. In the Islamic world, it is observed that there are no very strict divergences as in the West. The divergences in the İslamic world have manifested themselves as either epistomological or influenced by Western thought. In the conclusion part, the change and transformations of“design and purpose”argument in the historical process, evalution of pros and cons, and same suggestions were expressed. Key Terms: Philosophy of Religion, Order, Chaos, Purpose and Randomness .