Eskişehir'de siyasi hayat (1946-1960)
Political life in Eskişehir (1946-1960)
- Tez No: 559026
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çok partili hayata geçiş üzerinde birçok akademik çalışma yapılmıştır. Günümüzde bu çalışmalar ülke siyasetinin umumiyetinin incelenmesinin tamamlanması nedeniyle yerel tarih çalışmalarıyla devam etmektedir. Bu gaye ile bu çalışmada Eskişehir ilinin 1946 ile 1960 yılları arasındaki siyasi gelişmeleri ve seçimleri incelenmiştir. Eskişehir'de Demokrat Parti teşkilatı 7 Mart 1946 yılında kurulmuştur. Kuruluşunda şehirdeki önemli toprak sahipleri ve iş adamları ön plana çıkmıştır. DP'nin 1946 yerel seçimlerini boykot etmesi nedeniyle Eskişehir'de de DP 26 Mayıs 1946 yerel seçimlerine katılmamıştır. 21 Temmuz 1946 genel seçimlerinde ise DP birinci parti çıkmış ve seçim yasasının neticesinde bütün milletvekillikleri DP listesinden çıkmıştır. Seçimlerden sonra Kemal Zeytinoğlu'nun vazifesinden geç istifa ettiği gerekçesiyle önce vekillik mazbatası verilmemiş, yerine CHP listesinden en çok oyu alan Yavuz Abadan milletvekili olarak belirlenmiştir. Ancak Zeytinoğlu'nun itirazının ardından Abadan'ın mazbatası iptal edilerek Zeytinoğlu tekrar vekil olmuştur. 1950 Seçimleri öncesinde kentte yaşanan 5 Mart tarihli sel felaketi, şehirdeki siyasi gelişmelere yön vermiştir. Seçimlerde tekrar DP listesi kazanmıştır. 1954 ve 1957 yıllarında da yurt genelinde olduğu gibi Eskişehir'de de Demokrat Parti kazanırken, özellikle 1957 seçimlerinde DP ciddi bir oy kaybına uğrarken Eskişehir'de oylarını koruduğu görülmüştür. 1959 senesinde meydana gelen Gatwick uçak kazasında Başbakan Adnan Menderes sağ kurtulurken Eskişehir Milletvekili Kemal Zeytinoğlu hayatını kaybetmiştir. Tahkikat Komisyonu'nun gazete kapattığı iller arasında Eskişehir bulunmaktadır. Yurt genelindeki önemli siyasi gelişmeler arasında gösterilecek 6-7 Eylül Olayları, Vatan Cephesi ve Tahkikat Komisyonu gibi başlıklar Eskişehir özelinde incelenmiştir. 27 Mayıs 1960 Darbesinin gerçekleştiği sırada Başbakan Adnan Menderes'in son yurt gezisi olarak Eskişehir'de bulunması, bu çalışmanın gerçekleşmesinde önemli gerekçeler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Many academic studies have been conducted on the transition to multi-party life. Today, these studies continue with local history studies as the study of the politics of the country is completed. In this study, the political developments and elections of the province of Eskişehir between 1946 and 1960 were examined. The Democratic Party organization in Eskişehir was established on March 7, 1946. Important landowners and businessmen in the city came to the fore. Since DP boycotted the local elections in 1946, he did not participate in the local elections of 26 May 1946 in Eskişehir. In the general elections of July 21, 1946, DP came out as the first party and as a result of the election law, all deputies were removed from the DP list. After the elections, Kemal Zeytinoğlu'nun resigned from the duty on the grounds that the first deputy mazbatası not given, instead of the CHP list of the most votes was designated as deputy Yavuz Abadan. However, after the objection of Zeytinoğlu, Abadanazs mazbatası was abolished and Zeytinoğlu became a proxy. The flood disaster of the city on March 5 before the 1950 elections led to the political developments in the city. In the elections again the DP list was won. While in 1954 and 1957 the Democratic Party won in Eskişehir as well as in the country, especially in 1957 elections, while the DP suffered a serious loss of votes, it was seen that it retained its votes in Eskişehir. In 1959, the plane crashed in the plane of Prime Minister Adnan Menderes, while the deputy of Eskisehir Kemal Zeytinoglu died. Among the important political developments in the country, the events such as 6-7 September Events, Homeland Front and Investigation Commission were examined in Eskişehir. The fact that the Prime Minister Adnan Menderes was in Eskişehir as a final dormitory during the May 27, 1960 coup was an important reason for the realization of this study.