Spor yapan ergenlerde akran baskılarının benlik saygısı düzeylerine etkisi
Self-respect of peer printing in adolescents sports effect on levels
  1. Tez No: 559025
  2. Yazar: ESENGÜL GÜNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, çeşitli spor branşlarında aktif olarak yer alan ergenlerin, maruz kaldıkları akran baskılarının benlik saygısı düzeylerine etkisinin çeşitli sosyo-demografik değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma, tarama modelinde olup ilişkisel tarama yöntemi kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini Kars ilindeki liselerde öğrenim gören öğrenciler, örneklem grubunu ise Random (tesadüfi) yöntemiyle belirlenen okullardaki spor yapan (498) öğrenciler oluşturmaktadır. Spor yapan ergenlerin akran baskısı düzeylerini incelemek amacıyla, Esen tarafından geliştirilen Akran Baskısı Ölçeği ve öğrencilerin benlik saygısı düzeylerini incelemek amacıyla da, Coopersmith tarafından geliştirilen Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde frekans(f), yüzde(%), aritmetik ortalama(x̄) ve standart sapma(s) gibi betimsel istatistikler, iki grubun karşılaştırılması için Mann Whitney U ve ikiden fazla grubun bulunduğu karşılaştırmalarda Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre spor yapan ergenlerin; cinsiyet, aile gelir düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, kardeş sayısı, birlikte yaşadıkları aile üyeleri durumlarında farklılıklar görülmezken, sınıf, en uzun süre yaşadığı yerleşim birimi, sosyal olma durumları, boş zamanlarını değerlendirme durumlarına göre anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of adolescents who are actively involved in various sports branches on their self-esteem levels in terms of various socio-demographic variables. The research was conducted in the survey model and it was evaluated within the context of relational screening method. The population of the study consisted of the students studying in high schools in Kars province and the sample group consisted of randomly randomized (498) students. The Peer Pressure Scale developed by Esen and the Self Esteem Scale developed by Coopersmith were used in order to examine the level of self-esteem of the students. In the analysis of the data obtained from the research, descriptive statistics such as frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (xk) and standard deviation (s), Mann Whitney U for comparison of the two groups and Kruskall Wallis H test were used in the comparison of more than two groups. According to the findings of the research; While there were no differences in terms of gender, family income level, mother education level, father's education level, number of siblings, family members living together, it was determined that there were significant differences according to the situation of class, settlement period, social status, leisure time.