Hastanelerin teknik performans ölçümünde veri zarflama analizi ve Türkiye örneği
Data envelopment analysis on performance measurement of hospitals: A case study in Turkey
- Tez No: 559063
- Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK KAYAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşen dünyada sınırlı kaynakların etkin kullanımı ile en fazla çıktıyı elde etmek her alanda önemini artırmaktadır. Günümüzde sağlık sektöründe de kaynakların etkin kullanımı önemlidir. Sağlık sektörünün en önemli kurumlarından birisi olan hastaneler, sektörün en yüksek yatırım ve işletme maliyetlerine sahiptirler. Mevcut rekabet koşulunda hastanelerin etkinlik düzeylerini belirlemeleri, etkin olmayan hastanelerin ise etkinliklerini artırmaları için uygulamaları gereken stratejiler doğru yöntem ve verilerle eş güdümlü biçimde uygulanmalıdır. Bu çalışmada, Sağlık Bakanlığına bağlı AI rolüne sahip 49 hastane, girdi yönlü veri zarflama analizi modeli ile etkinlikleri değerlendirilmiş, 12 hastane etkin bulunulmuş ve etkin olmayan hastanelerin etkinlik değerlerini artırmaları için hedefler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In highly globalising world, using the limited sources efficiently and obtaining the most output with these limited sources become more demanding in almost every field. Effective use of resources is also important in health sector today as well. Hospitals which are one of the most important institutions of health sector have the highest investment and business costs. Within existing competition atmosphere, hospitals must determine their own efficiency levels and for those of who aren't efficient enough must increase their efficiency with correct methods and data together. In this study, the efficiency of 49 hospitals which have the AI affiliation and dependent to the Ministary of Health were measured with input oriented data envelopment analysis, 12 of the hospitals are found to be efficient and goals are set for the remaining inefficient hospitals to foster their efficiency values.