Obezitede tat ve koku fonksiyonları ile serumghrelin ve leptin düzeyleri arasındaki ilişki
The association between olfaction and taste functions with serum ghrelin and leptin levels in obese women
  1. Tez No: 559071
  2. Yazar: BURÇİN UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM SİNEM KÜÇÜKSARAÇ KIYICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamızda obez hastalarda ve sağlıklı kontrol grubunda tat ve koku fonksiyonlarının değerlendirilerek sonuçların serum ghrelin ve leptin düzeyleri ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya beden kitle indeksi >30 kg/m² olan 60 obez hasta ve 20 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcılardan 8 saatlik açlık sonrası venöz kan örneği alınarak total ghrelin ve leptin düzeyleri ölçümü için serum örneği ayrıldıktan sonra tat ve koku fonksiyonları değerlendirildi. Tat testinde dört farklı konsantrasyonda hazırlanan sükroz çözeltisi kullanıldı. Koku testi olarak on farklı konsantrasyonda hazırlanan n-bütanol çözeltisi ve 12 adet Sniffin' Sticks® hazır koku çubukları kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda obez bireylerde sükroz tat eşiği skoru kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,006). Her iki grup kıyaslandığında n-bütanol koku eşiği açısından anlamlı fark saptanmazken (p=0,119), Sniffin' Sticks® koku testi skorları değerlendirildiğinde obez bireylerde kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük skorlar elde edildi (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the olfaction and taste functions in obese female patients and the association between serum ghrelin and leptin levels compared with healthy controls. Methods: Fifty-two obese women, who have a body mass index >30 kg/m² and 15 healthy women were included in the study. After 8 hours fasting, blood samples were taken for serum biochemical parameters, ghrelin and leptin levels measurement. For the quantitative assessment of olfactory function, all participants underwent a N-butanol threshold test and odor identification test by using 12 Sniffin' Sticks® fragrance sticks. The gustatory function was tested by administering a whole-mouth above threshold test using sucrose solutions. Results: The sucrose taste threshold score in obese women was significantly higher than the controls (0.004). We found positively significant correlation between serum ghrelin levels and n-butanol threshold scores in obese women (r=0.300, p= 0.031). N-butanol smell threshold was not significantly different between the two groups (p=0.149) while the Sniffin' Sticks® smell test scores were significantly lower in obese women compared with the controls (0.007).