Poli (D,L-laktik asit) ve Laurus nobilis L. ile biyobozunur polimer kompozitlerin sentezi ve antibakteriyel etkisinin belirlenmesi
Synthesis and antibacterial effect of poly (D, L-lactic acid) and Laurus nobilis L. and biodegradable polymer composites
- Tez No: 559098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA GEYİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Poli(D, L- laktik asit) (PLA) bakteriler tarafından kolay parçalanabilen çevre ile uyumlu biyobozunur bir polimerdir. Tez çalışmasında en yaygın biyobozunur polimer olan poli(D, L- laktik asit) (PLA)' ya biyobozunur özelliğini kaybetmeden antibakteriyel özellik kazandırabilmek amacıyla, ülkemizde bol miktarda yetişen Laurus Nobilis L.(defne) yapraklarından sentezlenen ZnO nanoparçacıkları (ZnO-NP) katkılanarak kompozit filmler hazırlanmıştır. Antibakteriyel etkinliği artırmak amacıyla kompozit matriksine, kolloidal Ag ilave edilerek ZnO+Ag-NP'lar sentezlenmiş ve PLA kompozitler hazırlanmıştır. ZnO-NP'ler ve ZnO+Ag-NP'in karakterizasyonu X-ray Difraksiyon (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDS), kompozit filmlerin karakterizasyonu ise Fourier Dönüşümlü Infrared Spektrofotometre (FT-IR), X-ray Difraksiyon (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDS), Termogravimetrik Analiz (TGA) ve Diferansiyel Tarama Kalorimetresi (DSC) kullanılarak analizler yapılmıştır. Sentezlenen PLA kompozit filmlerin mekanik özelliklerini belirlemek amacı ile tekstür ölçümleri yapılmış, filmlerin su absorplama kapasiteleri belirlenmiştir. Sentezlenen ZnO-NP, ZnO+Ag-NP ve PLA kompozit filmlerin antibakteriyel özellikleri, S. Enteritidis ATCC13076, Pseudomonas (P.)aeruginosa ATCC 27853 ve E.coli ATCC 25922 olmak üzere 3 bakteri suşu kullanılarak test edilmiştir. E.coli ATCC 25922 bakteri suşu üzerinde etkili olan kompozitin %25 ZnO+Ag-NP katkılı PLA film olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Poly (D, L-lactic acid) (PLA) is an environmentally compatible biodegradable polymer which is easily degradable by bacteria. In this thesis, it is aimed to give antibacterial properties to poly (D, L-lactic acid) (PLA) which is the most common biodegradable polymer without losing its biodegradability. ZnO nanoparticles (ZnO-NP) synthesized from Laurus Nobilis L. (laurel) leaves which are grown in abundance in our country composite films were prepared by adding to PLA. In order to increase antibacterial activity, ZnO+Ag-NPs were synthesized and PLA composites were prepared by adding colloidal Ag to the composite matrix. Characterization of ZnO-NPs and ZnO+Ag-NP are X-ray Diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM-EDS), characterization of composite films is Fourier Transform Infrared Spectrophotometer (FT-IR), X-ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM-EDS), Thermogravimetric Analysis (TGA) and Differential Scanning Calorimeter (DSC). Texture measurements were made to determine the mechanical properties of synthesized PLA composite films and water adsorption capacities of the films were determined. The antibacterial properties of synthesized ZnO-NP, ZnO + Ag-NP and PLA composite films were tested using 3 bacterial strains: S. Enteritidis ATCC13076, Pseudomonas (P.) aeruginosa ATCC 27853 and E.coli ATCC 25922. It was found that the composite which is effective on E.coli ATCC 25922 bacteria strain is 25% ZnO + Ag-NP added PLA film.