Kadının toplumsal rolünün güçlendirilmesinde Kadın Sorunları Araştırma Merkezlerinin rolü
The role of Women's Issues Research Centers in strengthening women's social role
  1. Tez No: 559111
  2. Yazar: MERVE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de kadınlar toplumsal hayat içerisinde çok farklı sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların çözümü için bazı kurum ve kuruluşlar çalışmalar gerçekleştirmektedir. Türkiye'deki o kurumlardan biri Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'dir. Bu merkezler ilk olarak 1989 yılında İstanbul Üniversitesi'nde kurulmuştur. İlk kurulduğu tarihten bu zamana kadar 85 üniversitede bu merkezlerden açılmıştır. Bu merkezler kadınların yaşamış oldukları sorunların çözümü için çalışmalar yapmaktadır. Yaptıkları çalışmalar ile bu kurumlar kadının hayatının farklı yönlerini güçlendirmektedir. Bu merkezlerin kadının hayatını güçlendirdiğine örnek olarak Selçuk Üniversitesi Kadın, Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (KATUM), Necmettin Erbakan Üniversitesi Aile ve Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Düzce Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Araştırma Merkezi ve Ahi Evran Üniversitesi Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürleriyle yapılan görüşmeler verilmektedir. Bu görüşmeler doğrultusunda merkezlerin kadının hayatında nasıl bir rol oynadığı sorusunun cevabı bulunmaktadır. Kadın için önemli olan bu merkezler daha güçlü bir hale gelirse kadının yaşamış olduğu sorunların daha minimum seviyeye ineceği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Women in the world and Turkey is in a very different problems in social life. Some institutions and organizations are working to solve these problems. It is one of those institutions in Turkey Women's Issues Research Center. These centers were first established in Istanbul University in 1989. Since its establishment, it has been opened in 85 universities from these centers. These centers work to solve the problems women have experienced. However, there is little information about how these studies affect women's lives. Therefore, this study provides information about how these centers affect women's lives. In the first part of the study, historical change of woman in social life is explained. In addition, given the historical process of women's place in society due to social change taking place in Turkey reviled. In the second part of the rights that women in Turkey, where women have experienced problems and work towards solutions to these problems have been addressedIn the last section, information about Women's Problems Research Centers is given. Selçuk University Women, Family and Community Services Application and Research Center (KATUM), Necmettin Erbakan University Family and Youth Application and Research Center, Atatürk University Women's Problems Application and Research Center Düzce University Women's Studies Application and Research Center, Ondokuz Mayıs University Women and Community Research Center and Ahi Evran University Fatma Bacı Women's Studies Application and Research Center were selected and interviews were conducted with the managers of Women Research Centers.