Bursa kenti Reşat Oyal kültür ve Merinos parklarının kullanıcı profilinin belirlenmesi, tercih ve beklentilerinin karşılaştırılması
Determination of user profile and comparison their preference and expectations i̇n reşat oyal cultural and Merinos Parks's in Bursa city
- Tez No: 559135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PEKİN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde sanayileşme ve kentleşmenin artmasıyla birlikte artan rekreasyon ihtiyacı insanları yeni alanlara ve aktivitelere yöneltmiştir. Kentsel mekanda bu amaca hizmet eden alanlar için kent parkları önemli bir örnektir. Bu parkların rekreasyonel işlevlerinin yanı sıra, estetik, eğitsel ve ekolojik işlevleri de bulunmaktadır. Kent parklarının kullanıcı profili, kullanıcıların tercih ve beklentilerinin tam olarak belirlenmeden yapılması, ileride geri dönüşü olmayan birçok soruna yol açabilmektedir. Bu nedenlerle insanların rekreasyonel gereksinimleri karşılanırken, kullanıcıların profillerinin, tercih ve beklentilerinin kent parkı planlama ve tasarımı aşamasında göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu amaçla, kent parklarının planlama, tasarım ve yönetim sürecinde en önemli verileri kullanıcı araştırmaları oluşturmaktadır. Bu çalışmada; Bursa kentinde aynı alanda bulunan Reşat Oyal Kültür ile Merinos parklarının kullanıcı profilini belirleyerek, kullanıcı tercih ve beklentilerinin birbirleriyle karşılaştırarak, elde edilen sonuçlar doğrultusunda kent parkı kullanımını etkileyen faktörleri ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu parklardaki kullanıcı profilini, tercih ve beklentilerini belirlemek amacıyla anket uygulanmış, sonuçlar istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yapılan anket çalışmasına bağlı olarak sorunlar, istek ve öneriler belirlenmiş, hem çalışma alanı hem de kent parkları için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays together with increasing industrialization and urbanization, increased recreation need of people's have directed their to new areas and activities. Urban parks is an important example for areas that serve this purpose in urban space. These parks have a recreational functions as well as an aesthetic, educational and ecological functions. when urban parks made to not determine exactly of user's profile, preferences and expectations it can be lead to many with no return problems. For these reasons, while the recreational needs of people are met, user profiles, preferences and expectations need to be considered in urban park planning and designing stage. To this end, user surveys constitute an important datas in planning, designing and management process of urban parks. In this study, factors which is affected urban park use aimed to reveal towards the results of identifying user's profile, comparing with each other user's preferences and expectations in the same field Resat Oyal Cultur and Merinos parks in city of Bursa. For these purposes, questionnaire applied and the results evaluated with statistical analysis. As a result, problems, requests and suggestions were identified depending the survey study which was done, recommendations were given for both the study area and urban parks.