Bursa ili kent parklarının engelliler tarafından kullanım olanaklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the possibilities of use by disabled in Bursa city parks
- Tez No: 687232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER SEYİDOĞLU AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Yüksek Lisans Tez Çalışması kapsamında“Bursa İli Kent Parklarının Engelliler Tarafından Kullanım Olanaklarının Değerlendirilmesi”amaçlanmıştır. Tez çalışmasının ana materyalini Bursa İli merkez ilçelerinde(Osmangazi, Nilüfer) yer alan kent parkları (Reşat Oyal Kültürparkı, Merinos Kent Parkı, Soğanlı Botanik Parkı, Hüdavendigar Kent Parkı oluşturmaktadır. Çalışmada Bursa Kent Parkları'nda yapılan gözlem ve değerlendirmeler çerçevesinde parkların giriş kısımları, otoparklar, park içi yol sirkülasyonları (merdivenler, yaya yolları, kaldırımlar ve rampalar, vb.) donatı elemanları (bank, masalı bank, çeşme, çöp kutusu, sınır elemanı, aydınlatma elemanı), bitkisel elemanlar, çocuk oyun ve spor alanlarında gerekli ölçümler yapılarak engelli standartlarına uygunluk durumları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak tüm parkların standartlara kısmen uygun oldukları ve engelliler için kısıt yaratacak birtakım olumsuzlukların yer aldığı görülmüştür. Özellikle görme engelliler için kılavuz iz ve hissedilebilir yüzeyler hiç bulunmazken, otoparklar, oturma bankları, yön ve işaret levhaları, merdivenler, çocuk oyun ve spor alanları için standartlara uygun çözümlerin getirilmesi gerekli olduğu belirlenmiştir.Bu bağlamda kent parklarında herkes için tasarımın ön planda tutularak gereken düzenlemelerin yapılması ve engelli bireylerin sosyal hayata katılmalarının sağlanması önemli bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
This Master's Thesis aims to“Evaluate the Usage Opportunities of Bursa City Parks by the Disabled”. The city parks (Reşat Oyal Kültürpark, Merinos City Park, Soğanlı Botanical Park, Hüdavendigar City Park) located in the central districts of Bursa (Osmangazi, Nilüfer) constitute the main material of the thesis study. Entrance areas of the parks, car parks, in-park road circulations (stairs, pedestrian ways, sidewalks, and ramps, etc.) reinforcement elements (benches, benches with tables, fountains, trash cans, border elements, lighting elements), plant elements, children's playgrounds, and sports areas were evaluated in terms of their compliance to the standards for the disabled by making necessary measurements. As a result, observations revealed that all parks partially complied with the standards and some disadvantages would create restrictions for the disabled. There are no guide tracks and perceptible surfaces, especially for the visually impaired, and the study concluded that solutions that are under the standards should be delivered for car parks, sitting benches, direction and signboards, stairs, children's playgrounds, and sports fields. In this context, it will be a significant approach to make the necessary arrangements in urban parks by prioritizing design for everybody and to ensure that disabled people participate in social life.