Yapılarda kullanılan cephe iskelelerinin statik açıdan değerlendirilmesi
Static evaluation of facade scaffolds used in buildings
- Tez No: 559153
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapılarda, dış cephelerde yalıtım, boyama, sıva işleri, kaplama vb. işlerde dış cephe iskelesi kullanılmaktadır. Dış cephe iskeleleri, yapı işlerinde çalışan işçiler, yapı malzemeleri ve ekipmanlarının ağırlıklarını karşılamak ve dış cephelerde yapılan işlerin daha pratik ve kolay bir şekilde yapılması için kurulan ve geçici elemanlardan oluşan bir sistemdir. Türkiye'de daha çok dış cephe iskelesi için ön yapımlı bileşenlerden oluşan sistemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada yapılarda kullanılan cephe iskelelerinin statik açıdan değerlendirilmesi araştırılmıştır. Çalışmada ahşap ve ön yapımlı elemanlardan oluşan iskele sistemleri ve bu iskele sistemlerinin hangi amaçla kullanılacağını belirten iskele sınıflandırması anlatılmış, ön yapımlı bileşenlerin çevresel faktörlere, hareketli ve sabit tüm yüklemelere karşı dayanıklı olacak şekilde üretilmesi, iskele elemanlarının standartlara uygunluğunun kontrolü için hangi deneylerin yapılması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca ön yapımlı bileşenlerin, TS EN 12810-1 standardına göre sağlaması gereken asgari şartların ne olduğu deneysel çalışmalar ile anlatılarak iskele sisteminin şantiyelerde kurulmadan önce statik analizlerinin nasıl yapılması gerektiği örnek bir iskele sistemi üzerinde gösterilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise yönetmeliklere, standartlara uygun olmadan üretilen iskelelerin kullanımının iş sağlığı ve güvenliği bakımından önemi ve örnek iskele analizi sonucunda yük tiplerinin iskele sistemine olan etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In buildings, exterior facades insulation, painting, plaster works, coating and so on. exterior scaffolding is used in works. Facade scaffolding is a system consisting of temporary and temporary personnel to meet the weights of construction workers, construction materials and equipment and to make the works on the facades more practical and easy. In Turkey, systems consisting of pre-made components are used mostly for the external scaffolding. In this study, the static evaluation of the facade scaffolds used in the buildings was investigated. In this study, scaffolding systems consisting of wooden and pre-constructed elements and scaffold classification which are used for the purpose of these scaffolding systems are explained, preformed components are produced to be resistant to all environmental factors, moving and fixed loads, and which tests should be performed to check the conformity of the scaffold elements to the standards. Moreover, the minimum requirements for preformed components according to the TS EN 12810-1 standard are explained with experimental studies, static analysis of the scaffolding system before installation on construction sites is shown on an exemplary scaffolding system. In the conclusion of the study, the importance of the use of scaffolds produced in accordance with the regulations and standards in terms of occupational health and safety and the impact of the load types on the scaffolding system were examined.