Yüksek yapılarda kullanılan cephe sistemlerinin analizi ve İstanbul'daki örnekler üzerine bir araştırma
The analysis about the facade systems of the high rise buildings and a case study about the recent examples in İstanbul
  1. Tez No: 200293
  2. Yazar: HÜSEYİN KEREM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
1800'lü yıllarda çeşitli amaçlar ile yapılmaya başlayan yüksek bina tabirini tanımlamak gerekirse; Alman standartlarına göre en yüksek noktası 22 m.' yi aşan, Amerikan standartlarına göre ise en yüksek noktası 12 m' yi aşan binalar olduğunu söylenebilir. Yüksek binaların yapımına başlanması, yaygınlaşması ve gelişmesi pek çok etkene bağlıdır. Bunlar ekonomik faktörler, çevresel faktörler, teknolojik faktörler vb. gibi sınıflandırabilir. Bu tezde yüksek yapılarda kullanılan cephe sistemleri incelenmiştir. Cephe sistemlerinin incelenmesi dünyadaki yüksek yapı kavramının gelişimine bakış ile başlayıp, cephe sistemlerine etki eden dış çevre faktörleri ve yüksek binalarda kullanılan cephe sistemlerinin incelenmesi ile devam edip, İstanbul'daki dört örneğin incelenmesi ile son bulmuştur. Dünyada ki örneklerinde de olduğu gibi cephe sistemlerinin şehrin dokusuna uyumu, güvenliği, kullanım kolaylığı, teknolojik olması, uzun ömürlü olması, çevreye saygısı, yalıtım durumu gibi konular dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. İstanbul da yüksek binalarda sıkça kullanılan cam giydirme sisteminin diğer sistemlere göre avantajları belirtilirken, kullanılan diğer malzemelerin bu malzemeye uyumları ve cam olmadığı takdirde karşılaşacakları sıkıntılar ve zorluklardan bahsedilmiş, kullanılan camların özelliklerine değinilmiştir. Amaçlanan, yüksek yapıların cephe sistemlerinde kullanılan malzemeler hakkında detaylı bir inceleme yapmak ve kullanımı oldukça yaygın olan malzemelerin nasıl kullanılması gerektiği, hangi koşullarda daha verimli sonuçlar alınacağı yada hangi olumsuzlukları bünyesinde barındıracağını tespit etmektir. Bu sebeplerle İstanbul'daki giydirme cepheleri kısmen birbirlerinden farklı olan Sabancı Center, Tekfen Tower, Metrocity ve Maya Akar Center binaları örnek olarak seçilip incelenmiş üzerlerinde yapılan araştırmaların konuya ışık tutacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
If to explain the meaning of High-Building that begun to be made for several issues in 19th century, it can be said that these buildings have maximum height as 22m according to German standarts and have 12m according to Amarican Standarts. Building, developing and spreading of high buildings is up to many Factor. Theese factors can be grouped as environmentel factors, tehchnological factors...e.t.c. In this study, facade systems, that are used in high buildings, are interpreted. Interpretation starts with a general view to devalopmance of high-building concept all around the world, continues with interpretation of environmental factors that affect facade systems and facade systems in high-buildings, and ends with explanation of four examples in Istanbul. Exploration is made by considering harmony between facade system and city, facility of usage, technological sufficientance, strenght through the years and isolation elements just like it is seen in the examples around the world. Advantages of glassfix systems, that are cammonly seen on the high buildings in İstanbul, is expressed while explainig harmony between other facade elements and glass, the difficulties that seem possible to be entired and the properties of these glasses. The aim is to make an entire interpretation about the architectural elements, that are used in facade systems, and to find out how to use cammon elements most fertilely and point out possitive and negative stuations that are formed according to the style of using them. Because of these reasons, Sabancı Center, Tekfen Tower, Metrocity and Maya Center are interprated that are thought to have different styles of facades, and it is hoped that these examples can be able to define the subject clearly.