Giydirme cephe sistemlerinde kullanılan alüminyum profillerin tasarlanması, termal ve statik açıdan incelenmesi
Examines design and thermal and static assessment of aluminum profiles used in curtain wall systems
- Tez No: 423854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giydirme cephe sistemleri, yapılar için, iç ve dış ortam arasında filtre görevi üstlenen bir nevi yalıtım elemanıdır. Giydirme cephe uygulaması sayesinde, yapılarda farklı sıcaklık etkisinden oluşacak zorlanmalar ortadan kalkmaktadır. Giydirme cephe sistemleri, yapıları birçok dış etkene karşı korunmaktadır. Son yıllarda hızla gelişen teknoloji sayesinde, daha hafif giydirme cephe sistemleri tasarlanmaktadır. Uygulanan bu sistemler hem daha ekonomik hem de daha mukavemetli olmaktadır. Bu sayede yapılar daha uzun ömürlü olmakta ve mimari açıdan daha zengin bir görünüme bürünmektedirler. Giydirme cephe sistemlerinde en çok tercih edilen sistem alüminyum profil sistemleridir. Bu sistemlerinin tasarım ve analizlerinin yapılması sürecinde; alüminyum nedir, alüminyumun teknik özellikleri, alüminyumun üretimi ve işlenmesi, katkı elementlerinin alüminyuma etkileri, korozyonun alüminyuma etkileri gibi temel malzeme bilgisinin yanında, yapıyı etkileyen yükler (sistemin kendi yükü, statik yükler, kar yükü, rüzgar yükü, çevrede ki yapıların rüzgar yüküne etkileri, türbülanslar, vorteks titreşimleri) ve ısı transferi gibi özel mühendislik konularının da bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmamda giydirme cephe sistemlerinde kullanılan alüminyum profillerin tasarlanması, termal ve statik açıdan incelenmesi, konusu incelenmiştir. Alüminyum profillerin tasarım ve analiz süreçlerinin incelendiği çalışmada çeşitli bilgisayar yazılımlarından da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Curtain wall system is kind of an insulation component which functions as a filter between the internal and the external environment for buildings. Curtain wall system eliminates challenges caused by different temperature effects on buildings. Curtain wall system protects buildings from many external factors. Advanced technology allows designing light weight curtain wall systems. These systems are more economical and high strength. This offers long service life and a rich architectural texture. The most common system in curtain walls is aluminum profile systems. Design and analysis of these systems require knowledge about certain technical aspects including structure and technical aspects, production and processing of aluminum, basic material know-how such as the effects of additives and corrosion on aluminum, loads on the building (system's own load, static loads, snow load, wind load, effects of the frame on wind load, turbulence, vortex vibrations etc.), heat transfer and other special engineering branches. This study makes a research into the issue and reviews design and analysis of profiles. This study examines design and thermal and static assessment of aluminum profiles used in curtain wall systems. Computer software used in the study is referred herein.