Cerrahi tedavi uygulanan kolorektal kanserli hastaların sosyal destek ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Identifying the relation between social support and the psychological resilience levels of the patients having had a surgical operation for colorectal cancer
  1. Tez No: 559164
  2. Yazar: HATİCE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN KÜÇÜKAKÇA ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Cerrahi tedavi uygulanan kolorektal kanserli hastaların sosyal destek ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılan araştırma, tanımlayıcı-kesitsel ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırmanın evrenini Ekim 2018- Haziran 2019 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin Genel Cerrahi, Gastro Cerrahi ve Onkolojik Cerrahi Kliniklerinde yatan, kolorektal kanser nedeniyle ameliyat olan 115 hasta oluşturdu ve belirtilen tarihlerde araştırma kriterlerine uyan 103 hasta, çalışmanın örneklemini oluşturdu. Veri toplama aracı olarak; Tanıtıcı Özellikler Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanıldı ve hasta taburcu olmadan hemen önce uygulandı. Çalışmada elde edilen veriler; IBM SPSS Statistics 22 programında analiz edildi. Veriler; ortalama, standart sapma, frekans, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, Shapiro-Wilk, post-hoc Games Howell, Pearson Korelasyon Analizi ve Doğrusal Regresyon Analizi ile değerlendirildi. Araştırma bulgularında; hastaların, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam ve aile, arkadaş, özel insan alt grup puanlarının sırasıyla; 67.78±24.61, 25.29±6.82, 21.33±10.22, 21.15±10.23 olarak belirlendi. Connor- Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçek toplam puanları iyi düzeyde ve 78.68±20.35 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
With the aim of identifying the relationship between social support and the psychological resilience levels of the patients who have had a surgical operation for colorectal cancer, the present study is of a descriptive nature and in pursuit of establishing correlation. The participants of the study consisted of 115 patients, but 103 of them proved to be the right samples for the study, who received surgical operations for colorectal cancer and were in-patients in general surgery clinic, gastro-surgery clinic, and oncological surgery clinic in a publıc hospital from October 2018 to June 2019. The Data, Self-description Form, and Multi-Dimensional Perceived Social Support Scale were gathered before the patients were discharged from the hospital. The data were analyzed with the help of IBM SPSS Statistic 22 to conduct Mann Whitney U, Kruskall Wallis, Shapiro-Wilk, post-hoc Games Howell, and Pearson Correlation Analysis. Multidimensional Perceived Social Support Scale overall score, family score, friends score, and special person sub-group score were 67.78±24.61, 25.29±6.82, 21.33±10.22, 21.15±10.23, respectively. Their score of Connor- Davidson Psychologıcal Resilience Scale (78.68±20.35) was at a considerable level.