Synthesis and catalytic applications of nitron NHC complexes
Nitron NHC komplekslerinin sentezi ve katalitik uygulamaları
- Tez No: 559189
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez Nitron NHC (N-heterosiklik karben) komplekslerinin sentezi ve katalitik aktivitelerinin incelenmesi ile ilgilidir. NHC bileşiklerinden sentezlenen metal komplekslerinin katalizör olarak asimetrik transfer hidrojenasyon, hidrosililasyon, hidroborasyonu, hidroformilasyon, alilik sübstitüsyon, C-C bağ oluşturma, C-H aktivasyonu ve polimerizasyon reaksiyonları gibi pek çok değişik katalitik sistemlerde çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Nitron, literatürde en ucuz NHC olarak göze çarpmaktadır. Bu yüzden tez kapsamında Nitron bileşiği kullanılarak Ru, Ir, Rh ve Pd kompleksleri sentezlendi ve alpha-alkilasyon ve Suzuki-Miyaura eşleşme reaksiyonlarında katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde NHC bileşiklerinin ligand özellikleri, sentez yöntemleri ve nitron bileşiği ile bugüne kadar yapılmış olan bazı çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmalar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, sentezlenen komplekslerin karakterizasyonu, katalitik özelliklerine yer verilmiştir. Sentezlenen bileşikler Nitrondan yola çıkarak Ru, Ir, Rh ve Pd metal tuzları ile reaksiyonu sonucunda gerçekleştirilmiştir. Sentez adımları, Şema 1'de özetlenmiştir. Ru-, Ir-, Rh-nitron komplekslerinin katalitik özellikleri, primer alkollerle ketonların alfa-alkilasyonunda incelenmiştir. Suzuki-Miyaura reaksiyonlarında Pd-nitron kompleksleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the synthesis of Nitron NHC complexes and their catalytic activity. It has a wide range of applications in many different catalytic systems such as asymmetric transfer hydrogenation, hydrosilylation, hydroboration, hydroformylation, allelic substitution, C-C bonding, C-H activation and polymerization reactions of NHC compounds and synthesized metal complexes as catalysts. Nitron is the cheapest NHC in the literature as an NHC compound. Therefore, Ru-, Ir-, Rh- and Pd-nitron complexes were synthesized by using Nitron compound. Their catalytic activities were investigated in alpha-alkylation and Suzuki-Miyaura reactions. Thesis consists of three chapters. In the first chapter, some studies have been done with the NHC and nitron properties, synthesis methods and nitron complexes. The second chapter includes experimental studies. In the third chapter, the characterization and catalytic properties of the synthesized complexes are given. The synthesized compounds were preared from the metal salts of Ru, Ir, Rh, Pd and Nitron. Their synthesis steps are summarized in Scheme 1. The catalytic properties of Ru-, Ir-, Rh-nitron complexes were investigated in alpha-alkylation of ketones with primer alcohols. The Pd-nitron complexes were researched in Suzuki-Miyaura reactions.