Penning iyon tuzaklarında tampon gaz soğutma
Buffer gas cooling in Penning ion traps
  1. Tez No: 559188
  2. Yazar: SÜLEYMAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, iyonları elektrik alan ve manyetik alan kullanarak tuzaklayan Penning iyon tuzağı incelenmiştir. Penning tuzakları dünyada birçok laboratuvarda kullanılmaktadır. Penning tuzağı temel fizik araştırmalarında kütle spektrometresi olarak kütle tayininde, kuantum durumlarını kontrol etmede ve iyon tuzaklamak için kullanılmaktadır. Tek iyon veya birden fazla iyonun, iyon dinamikler-inin ve diğer nicelikleri için Simbuca similasyon programı kullanılmıştır. Tuzaklanmış iyonları soğutmak için tampon gaz yöntemi kullanılmıştır. Tampon gaz olarak soygaz atomlarından helyum gazı kullanılmıştır. Simbuca similasyon programı ile iyonların tampon gaz kullanımından önceki ve farklı tampon gaz basıncı kullanımından sonraki iyon dinamikleri incelenmiştir. Ayrıca 100 adet ayrı ayrı 7Li+1 ve 11B+1 iyonları için coulomb etkisi kullanılarak sıcaklık değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, Penning ion trap was determined by trap of ions using electric field and magnetic field. Penning traps are used in many laboratories around the world. The Penning trap is used as a mass spectrometer in mass physics to control mass, to control quantum states and to trap the ion. Simbuca simulation program was used for single ions or multiple ions, ion dynamics and other quantities. Buffer gas method was used to cool trapped ions. Helium gas was used as buffer gas from inert gas atoms. Simbuca simulation program and ions before and after the use of buffer gas pressure of the ion dynamics after the use of the ion dynamics were examined. In addition, temperature changes were investigated using 100 coulomb effect for 7Li+1 and 11B+1 ions separately.