A fourier pseudo-spectral method for the rosenau-korteweg-de vries -regularized long wave equation
Rosenau-korteweg-de vries - regularized uzun dalga denklemleri için fourier spektral yöntemi
  1. Tez No: 559262
  2. Yazar: AYŞE BUSE UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN MİHRİYE MUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Rosenau-KdV-RLW denkleminin sayısal çözümünün incelenmesi için bu tezde Fourier sözde-spektral yöntemi önerilmiştir. Bu amaçla, ilk olarak denkleme ayrık Fourier dönüşümü uygulanarak bir adi diferansiyel denklem türetilmiştir. Oluşturulan bu diferansiyel denklem 4. mertebeden Runge-Kutta (RK4) yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Son olarak ters Fourier dönüşümleri kullanılarak sayısal çözüm inşa edilmiştir. En genel haliyle verilmiş olan Rosenau-KdV-RLW denklemi, bazı katsayılarının sıfır olması halinde farklı denklemlere indirgenmektedir. Bu tezde sunulan Fourier spektral yöntemi ile en genel Rosenau-KdV-RLW denklemi ve bu denklemin özel halleri olan Rosenau-KdV denklemi, Rosenau-RLW denklemi ve Rosenau denklemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We propose a Fourier pseudo-spectral method for the Rosenau-KdV-RLW equation. In order to obtain the numerical solutions of the Rosenau-KdV-RLW equation, we apply the discrete Fourier transform. Then, an ordinary differential equation is derived in terms of Fourier coefficients. This differential equation is solved by using the 4th order Runge-Kutta (RK4) method. As the last step, numerical solution is obtained by using inverse Fourier transforms. In this thesis, the Rosenau-KdV-RLW equation and its special cases, the Rosenau-KdV equation, Rosenau-RLW equation and Rosenau equation, are investigated by using the Fourier spectral method. For each equation, we compare our numerical results with the exact solution if it exists and numerical solutions given in literature.