Fair user scheduling for downlink power domain NOMA
Aşağı yönlü güç alanlı NOMA için adil kullanıcı seçimi
  1. Tez No: 559272
  2. Yazar: ZAFER TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kablosuz iletişimde sistem kapasitesini iyileştirmek için yeni bir çoklu erişim sistemi olan Dikgen Olmayan Çoklu Erişim (NOMA) birden fazla kullanıcıya (bu çalışmada çiftler ve üçlüler ele alınmıştır) aynı anda hizmet vermek üzere önerilmiştir. Literatürde Dikgen Çoklu Erişim (OMA) sistemleri için kredi sepeti tabanlı zamanda adil kullanıcı seçimi algoritması yer almaktadır. Bu tezde, sistemin ortalama kapasitesini kullanıcılara adil davranarak iyileştirmek için literatürde yer alan bu çalışma aşağı yönlü güç alanlı NOMA sistemlerde kullanıcı çiftleri veya üçlüleri seçimi için genişletilmiştir. NOMA için önerilen adil kullanıcı seçme algoritmasının etkinliği baz istasyonunun kapsama alanı, gönderme gücü ve kullanıcı sayısındaki değişiklikler gibi değişkenler kullanılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-Orthogonal Multiple Access (NOMA) has been proposed as a new radio access technique in which multiple users (the case of user pairs or triples are covered in this thesis) are allowed to use the wireless channel simultaneously in a way to improve the overall system capacity. A bucket-based Temporal Fair Scheduling algorithm (TFS) has been proposed in the literature for Orthogonal Multiple Access (OMA) systems. In this thesis, we extend this existing work to downlink power domain NOMA by which user pairs or triples are to be scheduled with the goal of maximizing system capacity under temporal fairness constraints. The effectiveness of the proposed fair user scheduling algorithm for NOMA is validated with simulations in which the effects of transmit power and coverage radius of the base station, as well as the number of users are thoroughly studied.