Second order ergodıc analysıs of proportıonal faır schedulıng ın cellular networks
Hücresel ağlarda orantili adil zamanlamanin ikinci mertebeden ergodik analizi
- Tez No: 1000075
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, hücresel kablosuz ağlarda Orantılı Adil Planlamanın etkinliğini değerlendir mek için Gauss tabanlı bir yaklaşıma dayalı bir yöntem k ullanmıştır. Orantılı Adil Planlama, 4G ve 5G'de, ver imlilik ve k ullanıcıların adaletini dengelediği için oldukça k ullanışlıdır. Bununla birlikte, kanal koşulları düzensiz hale geldiğinde k ullanıcılar daha aktif olma eğiliminde olurlar, bu yüzden özellikle kalabalık ve hızlı değişen or tamlarda planlama sor unları daha da ar tmaktadır. Bu bağlamda, k ullanıcıların hız dağılımlarının Gauss dağılımı olduğu varsayılarak, or talama ver imlilik ve adalet ölçümler inin kolay hesaplanmasını sağlayan bir model geliştir mek amaçlamıştır. Bu tezde, Gauss tabanlı analitik yaklaşım ve sistem düzeyindeki simülasyon çalışmaları bağımsız olarak incelenmiş ve MATLAB'da uygulanan simülasyon platfor mu daha sonra analitik modelin doğ r ulanması ve karşılaştır malı değerlendir ilmesi için k ullanılmıştır. Simülasyonlar, kanal kalite göstergesi (CQI) sağlanmasını, Rayleigh sönümlemesini, k ullanıcı hareketler ini ve zamanlayıcının öncelik tabanlı modifiasyonunu dikkate almaktadır. Belirli bir simülasyonda üç k ullanıcı incelenmiştir: aynı k ullanıcı, orantılı olarak değişen k ullanıcı ve tamamen farklı k ullanıcı. Her dur um için or talama k ullanıcı ve sistem genel ver imler i ile Jain'in Adalet ve CQI yük profiler i gibi parametreler değerlendir ilmiştir. Ayrıca, k ullanıcı yük dengelemesi için k ullanılan ağırlıklarla geliştir ilmiş bir PF zamanlayıcı modeli oluştur ulmuş ve değerlendir ilmiştir. Simülasyonların analizi, bu tür bir ayarlamanın bireysel parametreler i iyileştir meye yardımcı olabileceğini, ancak bunun kaçınılmaz olarak k ullanıcılar arasında kaynakların eşit dağılımına yol açabileceğini göster mektedir. Simülasyon modeller i, Gauss yaklaşımına dayalı modeller k ullanıldığında PF yöntemiyle büyük per for mans göster mektedir, çünk ü bu modeller yüksek güvenilir per for mans sağlama eğilimindedir ve zamanlama stratejisi değerlendir mesi için gereken kaynakları kolaylıkla en aza indir ir. Bu çalışmanın sonuçları, zamanlama ve kaynak tahsis mekanizmalarının daha da geliştir ilmesi gereken 5G ve 6G'deki bu tür sistemler in iyileştir ilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses a method based on Gaussian Based approximation to evaluate the effctiveness of the Propor tional Fair Scheduling in cellular network wireless networks. The Propor tional Fair ness Scheduling is found ver y useful in the 4th Generation 4G and the 5th generation 5G as it balances the effiency of the throughput and the fair ness of the users. Never theless when channel conditions become non-unifor m the users tend to be more active, thus their scheduling problems compounding especially in crowded and fast changing environment. In this regard, by assuming that the users' rate distr ibutions are Gaussian, a model is developed which facilitates easy calculation of mean throughput and fair ness measures. In this disser tation, the Gaussian-based analytical approximation and the system-level simulation studies are investigated independently, and the simulation platfor m implemented in MATLAB is subsequently used for validation and comparative evaluation of the analytical model. Simulations take into account channel quality indicator (CQI) provision, Rayleigh fading, movement of users, and a pr ior ity based modifiation of the scheduler. A par ticular simulation studied three users: the same, a propor tionately changing and a completely diffr ing users. Parameters such as average user and system overall throughputs as well as jain's Fair ness and CQI load profies were evaluated for each case. Moreover, enhanced PF scheduler model with weights used for user load balancing was created and evaluated. The analysis of the simulations shows that although such adjustment could help improve individual parameters this could lead to an inevitable even distr ibution of resources between users. Simulation Models show g reat per for mance, with PF method, when the models based on Gaussian approximation are used as they tend to enable high reliable per for mance, and with ease, minimized the resources needed for scheduling strategy assessment. The results of this study will contr ibute to the improvement of such systems in 5G and 6G where scheduling and resource allocation mechanisms should be fur ther developed.