Düzey III yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ventilatör ilişkili pnömoni önlem paketinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluating of the efficiency of the ventilator associated pneumonia prevention bundle in the level III neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 559280
  2. Yazar: İSMAİL KÜRŞAD GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DİLMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Biz yeni geliştirdiğimiz kanıta dayalı temeli olan“bundle”stratejisinin yenidoğanlarda ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) hızını azaltmadaki etkinliğini ve üçüncü basamak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bu stratejiye uyum oranlarını değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Bu çalışma Ocak 2011 ile Aralık 2011 tarihleri arasında ki bir yılın“pre-bundle”ve aktif“bundle”olarak iki periyoda ayrıldığı öncesi-sonrası şeklinde prospektif kohort çalışmasıdır. Mekanik ventilasyon gereksinimi olan tüm yenidoğanlar çalışmaya dahil edilmiştir.“Pre-bundle”dönemde sağlık hizmeti verenler VİP önleyici müdahaleleri uygulamaları yönünden yalnızca gözlemlendiler. Takibinde tüm çalışanlara“bundle”stratejisi hakkında eğitim verildi. Aktif dönemde personelin, altı“bundle”bileşeninin tümünü eksiksiz uygulaması öngörüldü ve yanlış bir uygulama görüldüğünde personel uyarıldı. Her iki çalışma dönemindeki VİP insidansı,“bundle”bileşenlerine uyum oranı ve her bir“bundle”bileşeninin VİP hızına katkısı karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 431 yenidoğan alındı. Bir yıllık çalışma süresince 13 VİP epizotu gözlendi. Bunlardan 9'u“pre-bundle”dönemde 4'ü aktif dönemde gözlendi. VİP hızı aktif dönemde %63 azaldı fakat bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.083). Aktif dönem ile birlikte VİP hızı, 1000 ventilatör günü için 7.33 den 2.71'e azaldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate the effectiveness of our newly developed evidence based bundle strategy in reducing neonatal ventilator associated pneumonia (VAP) rates and to assess the compliance rates to this strategy in a tertiary NICU. Methods: This before- after prospective cohort trial which was divided into two periods (pre-bundle and active-bundle) was conducted between January 2011 and December 2011. All neonates who required ventilation were enrolled to the study. In the pre-bundle period the health care providers were only observed for the practices they implemented to prevent VAP. Then all of them were educated about VAP and bundling strategies. In the active-bundle period the staff was anticipated to implement all six components of bundle strictly and warned if there was a misapplication. VAP incidence, compliance rates to bundle components, the contribution of each bundle component to VAP rates were compared between two periods. Results: Four hundred and thirty one neonates were enrolled to the study. Throughout the study period a total of 13 VAP episodes were observed in a year. Nine of them were observed in the pre-bundle period and 4 of them in the active-bundle period. VAP rate decreased 63% in the active bundle period but this decrease was not statistically significant (p=0.083). The VAP rate was decreased to 2.71/1000 ventilator days from 7.33/1000 ventilator days after intervention.