Kalp yetersizliği tanılı yaşlılarda fonksiyonelliği etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining of factors affecting functionality in elderly patients with heart faiulure
- Tez No: 559287
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Kardiyoloji, Geriatrics, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Kalp yetersizliği (KY), ventriküler ejeksiyon ve ventriküler doluşun bozulduğu herhangi yapısal veya fonksiyonel bozukluktan kaynaklanan kompleks bir klinik sendromdur. Başarılı tedavi ve hayatta kalımın artması nedeniyle yaşlı nüfusta artış meydana gelmiştir, bunun sonucu olarak da kalp yetersizliğine bağlı sosyoekonomik yük her geçen gün artmaktadır. Bu araştırmanın amacı KY olan olgularda fonksiyonel kayba eşlik eden veya daha iyi fonksiyonel durumla ilişkili olan değişkenlerin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya herhangi bir nedenle SBÜ GEAH İç Hastalıkları BD ve Kardiyoloji AD poliklinik ve kliniğine başvuranlardan KY tanılı hastalar dahil edilmiştir. Olguların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, hastalık özgeçmişleri, ilaçları ve ekokardiyografi sonuçları kayıt altına alınmıştır. Bulgular: Yaşları 50-90 arasında 114' ü erkek, 62' si kadın toplam 176 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubunda 88 ve KY grubunda 88 hasta yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Heart failure is a complex clinical syndrome resulting from any structural or functional impairment of ventricular ejection and ventricular filling. As a result of successful treatment and increased survival, the elderly population has increased and as a result the socioeconomic burden due to heart failure is increasing day by day. The aim of this study is to reveal the variables associated with functional decline or associated with better functional status in patients with HF. Material and Methods: Patients who were admitted to the Health Science University Gulhane Research and Training Hospital, Department of Internal Medicine and Cardiology inpatient or outpatient clinic for any reason were included in the study. Demographic characteristics, anthropometric measurements, disease history, medications and echocardiography results were recorded. Results: A total of 176 patients aged 50-90 years were included in the study, 114 of whom were male and 62 were female. 88 patients in the control group and 88 in the heart failure group.