Kültürel zeka ve kariyer yönetimi ilişkisi: Bir uygulama
The relationship between cultural intelligence and career management: An application
- Tez No: 559314
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kültürel zeka bireylerin başarı durumlarını belirleyen bir kavram olarak kariyer yönetiminde etkili olmaktadır. Özellikle küreselleşme ile birlikte değişen koşullara hızlı uyumun talep edilmesi, kültürel zekaya önem verilmesi gereğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle bu çalışma, bir zeka türü olan kültürel zeka ile iş yaşamında önemli bir olgu olan kariyer yönetimi arasında bir ilişkinin olup olmadığını nicel yöntemlerle belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, İzmir ilinde İzmir Ticaret Odası'na bağlı işletmeler ile 9 Eylül Üniversitesi Tıp ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden toplam 102 yönetici ve profesöre anket uygulaması yapılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ile uygulanan anketlerden elde edilen veriler SPSS 22.0 programında t-testi, Anova ve Korelasyon testleri ile analiz edilmiştir. Yapılan kapsamlı analizler, kültürel zekanın alt boyutları ile kariyer yönetimi arasında ilişkiyi belirlemeye olanak tanımıştır. Bulgular, kültürel zeka ile kariyer yönetimi arasında anlamlı, pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Kariyer yönetimi ile kültürel zeka alt boyutlarından üst biliş ve motivasyonel boyut arasında anlamlı, pozitif yönde ve orta, bilişsel ve davranışsal boyut ile anlamlı, pozitif yönde ve zayıf bir ilişki bulunmuştur. Gerçekleştirilen farklılık analizlerinin sonuçlarına göre kültürel zekanın demografik özelliklerden cinsiyet, yabancı dil ve yurt dışı görev tecrübesi değişkenleri ile arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Eğitim, yaş, kıdem, pozisyon ve yurt dışı görev süresi değişkenleri ile anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kariyer yönetimi ile demografik özelliklerden kıdem ve yurt dışı görev tecrübesi değişkenleri ile arasında anlamlı bir farklılık bulunmuş, diğer değişkenler ile anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Since cultural intelligence is a concept that determines the success of individuals, it is effective in career management. Especially with the changing conditions with globalization demanding rapid adaptation reveals the necessity to give importance to cultural intelligence. Therefore, this study aims to determine whether there is a relationship between cultural intelligence which is a type of intelligence and career management which is an important phenomenon in business life by quantitative methods. In this context, a total of 102 managers and professors from Izmir Chamber of Commerce and 9 Eylul University Faculty of Medicine and Economics and Administrative Sciences were surveyed. The data obtained from the questionnaires applied by easy sampling method were analyzed by t-test, Anova and Correlation tests in SPSS 22.0 program. Comprehensive analysis made possible to determine the relationship between sub-dimensions of cultural intelligence and career management. The findings show that there is a significant, positive and moderate relationship between cultural intelligence and career management. There was a significant, positive and moderate relationship between career management and cultural intelligence sub-dimensions, metacognition and motivational dimension, and a significant, positive and weak relationship with the cognitive and behavioral dimension. According to the results of the difference analysis, a significant difference was found between the demographic characteristics of the cultural intelligence and the variables of gender, foreign language and experience abroad. There was no significant difference between the variables of education, age, seniority, position and term of duty abroad. There was a significant difference between career management and demographic characteristics with seniority and overseas task experience variables, but no significant difference was found with other variables.