Kişisel markalaşma kişi-çevre uyumunu geliştirebilir mi? Duygusal zekâ ve duygusal bulaşmanın rolü
Can personal branding enhance person-environment fit? The role of emotional intelligence and emotional contagion
  1. Tez No: 956859
  2. Yazar: MURAT EMRAH CİCİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, birey-çevre uyumu ve kişisel markalaşmanın mesleki iyi oluş algısı üzerindeki etkilerini incelemek; bu ilişkilerde duygusal zekâ ve duygusal bulaşmanın aracılık rollerini değerlendirmektir. Kişisel markalaşma sadece kişinin dışarıya nasıl göründüğüyle ilgili değil, aynı zamanda çevresindeki insanlarla kurduğu ilişkiyi ve bu ilişkinin kalitesini de göstermektedir. Dijitalleşmenin belirleyici olduğu 21. yüzyıl iş dünyasında, bireysel marka yönetimi ile birey-çevre uyumu arasındaki etkileşimi çok boyutlu bir yaklaşımla inceleyen bu çalışma, söz konusu dinamiklerin mesleki iyi oluş üzerindeki yansımalarını kapsamlı bir çerçevede değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kişi-çevre uyumu; kişi-örgüt uyumu, kişi-iş uyumu, kişi-yönetici uyumu, kişi-meslek uyumu ve kişi-grup uyumu boyutları altında değerlendirilmektedir. Araştırma, Antalya'daki 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışanlardan kolayda örnekleme yöntemiyle elde edilen ve eksiksiz doldurulan 255 anket formu ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, kişisel markalaşma algısı hem duygusal zekâ ve duygusal bulaşma algısını hem de kişi-çevre uyumunu olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca, duygusal zekâ ve kişi-çevre uyumu, mesleki iyi oluş algısını artırırken; duygusal bulaşmanın bu algı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Araştırma bulguları, insan kaynakları ve liderlik uygulamalarında, çalışanların kişisel markalaşma kapasitesinin desteklenerek örgüte uyumlarının artırılmasına yönelik stratejiler geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Çalışma hem bireysel kariyer yönetimi hem de insan kaynakları uygulamaları açısından, kişisel markalaşmanın örgütsel bağlılık ve performans üzerindeki dolaylı etkilerine ışık tutmaktadır. Gelecek araştırmalar için farklı sektörlerde ve kültürel bağlamlarda karşılaştırmalı veri toplama önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of person-environment fit and personal branding on perceived occupational well-being, and to evaluate the mediating roles of emotional intelligence and emotional contagion in these relationships. Personal branding is not only about how a person presents themselves externally, but also reflects the quality of the relationships they establish with others in their environment. In the digitalized business world of the 21st century, this study adopts a multidimensional approach to analyze the interaction between individual brand management and person-environment fit, aiming to comprehensively assess the implications of these dynamics on occupational well-being. Person-environment fit is evaluated under the dimensions of person-organization fit, person-job fit, person-supervisor fit, person-vocation fit, and person-group fit. The research was conducted with data collected through convenience sampling from 255 fully completed questionnaires by employees working in five-star accommodation establishments in Antalya. According to the findings, perceptions of personal branding positively influence both emotional intelligence and emotional contagion, as well as person-environment fit. Furthermore, emotional intelligence and person-environment fit were found to enhance perceived occupational well-being, while emotional contagion did not have a significant effect on this perception. The findings of this study are expected to contribute to human resources and leadership practices by informing strategies that support employees' personal branding capacities and enhance their organizational fit. The study sheds light on the indirect effects of personal branding on organizational commitment and performance, both in terms of individual career management and HR practices. For future research, it is recommended to collect comparative data across different sectors and cultural contexts.