Kronik obstrüktif akciğer hastalığında dispne, sağlık durumu ve yaşam kalitesi ilişkisi
The association with dyspnea, health status and quality of life in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 559347
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma KOAH hastalarında sağlık durumu, dispne şiddeti ile yaşam kalitesinin belirlenmesi ve bu durumlar arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, 1 Eylül 2018-17 Mayıs 2019 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Dahiliye Klinikleri ve Göğüs Polikliniği'nde 112 KOAH hastasıyla yürütülmüştür. Araştırma verileri“Hasta Bilgi Formu”,“KOAH Değerlendirme Testi -CAT”,“Dispne -12 Ölçeği”ve "St. George Solunum Anketi –SGRQ'' kullanılarak toplanmıştır. 65 yaş altı KOAH hastalarının dahil edildiği araştırmada, hastaların CAT puan ortancası 29,0, Dispne-12 Ölceği ortancası 26,0 ve SGRQ toplam puan ortancası 69,5 olarak hesaplanmış olup, sağlık durumunun kötü, dispne şiddetinin yüksek ve yaşam kalitesinin düşük olduğu saptanmıştır. Kadın hastaların erkeklere göre CAT ve Dispne-12 ölçek puanları daha yüksek (p0,05). KOAH hastalarında yaşın artmasıyla CAT ve Dispne-12 Ölçeği fiziksel boyut puanları anlamlı derecede artmış (p0,05).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was aimed to examine health status, dyspnea severity and quality of life; to determine the association between these conditions in COPD. This study was conducted with 112 COPD patients in the Department of Internal Medicine Clinics and the Department of Chest Diseases of Hacettepe University Hospital between 1 September 2018 and 17 May 2019. Data were collected with“Patient Information Form”,“COPD Assessment Test-CAT”,“Dyspnea-12 Scale”and“St.George Respiratory Questionnaire-SGRQ”. In the study, patients under 65 years old with COPD were included, the mean CAT score of was 29.0, the mean score of Dyspnea-12 was 26.0 and the mean score of SGRQ was 69.5, and the health status was poor, dyspnea severity was high and quality of life was low. CAT and Dyspnea-12 Scale scores of women were higher (p0.05). As the age increased in patients with COPD, CAT and Dyspnea-12 Scale physical item scores increased significantly (p0.05). Decrease of FEV1 values, aggravation of disease stage and having co-morbid diseases were associated with worse health status, more severe dyspnea and lower quality of life in COPD patients.