Stabil kronik obstrüktif akciğer hastalarında beslenme durumu ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition status and quality of life in stable chronic obstructive pulmonary disease pati̇ents
  1. Tez No: 474702
  2. Yazar: ELİF ADANUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, stabil kronik obstrüktif akciğer hastalarının beslenme durumu ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Şubat-Ekim 2016 tarihleri arasında Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 20-65 yaş arası, stabil dönemde olan, dispne ve alevlenme sıklığına göre (GOLD 2011 birleşik sınıflaması) A,B,C ve D grubunda 20'şer hasta olmak üzere toplam 80 erkek KOAH hastası üzerinde yürütülmüştür. Hastaların sosyodemografik bilgileri, 24 saatlik besin tüketim kayıtları ve antropometrik ölçümleri alınmış, biyoelektrik impedans analizi (BİA) yöntemi ile vücut kompozisyonu analiz edilmiştir. Kayıtların yapıldığı aynı gün hastalardan serum albümin ve hemogram analizi için kan örnekleri alınmıştır. Hastalara“Yaşam Kalitesi Ölçeği”(SF-36),“Subjektif Global Değerlendirme”(SGD) formu, Charlson Komorbite İndeksi (CKI),“Uluslararası Fiziksel Aktivite Kaydı (IPAQ)”formu, mMRC Dispne Skalası ve Solunum Fonksiyon Testleri uygulanmıştır. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 58,5 yıldır. Gruplar arasında antropometrik ölçümlerden yağsız vücut kütlesi (YVK) anlamlı olup diğer ölçümlerde anlamlı bir faklılık bulunmamıştır. YVK, C grubundaki hastalarda (54,87±6,41 kg) B grubundaki hastalara (61,93±9,05 kg) göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate nutritional status and quality of life among stable chronic obstructive pulmonary disease patients. The study was conducted 20 patients in group A, B, C ve D according to the frequency of dyspnea and exacerbation (GOLD 2011 combined classification) of total 80 male COPD patients aged 20-65 years, in the stabilization period, applied to Ankara Gazi University Medical Faculty Hospital and Ankara Atatürk Training and Research Hospital Chest Diseases Clinic between February and October 2016. Sociodemographic information, twenty four hour food consumption and anthropometric measurements were taken from the patients and body composition was analyzed by bioelectric impedance analysis (BIA) method. On the same day when the records were made, blood samples were taken for serum albumin and hemogram analysis. The Patients were applied“Quality of Life Scale”(SF-36),“Subjective Global Assessment”(SGD) form, Charlson Comorbidity Index (CKI), International Physical Activity Record (IPAQ) form, mMRC Dyspnea Scale and Respiratory Function Tests. The average age of the patients in the study is 58,5 years. Among the anthropometric measures, fat free mass (FFM) was significant among the groups and no significant difference was found in other measures. FFM was significantly lower in group C patients (54,87±6,41 kg) than group B patients (61,93±9,05 kg) (p0,05).