Kronik obstruktif akciğer hastalığında hastalık şiddetinin ve torakal etkilenimin metabolik ve fonksiyonel belirteçleri
Metabolic and functional predictors of severity of disease and thoracal influence in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 804203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) multisistemik bir hastalık olmakla birlikte torakal bölge ilişkili kas ve iskelet yapısında, metabolik değerlerde ve fonksiyonel kapasitede değişimler görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, KOAH tanılı hastalarda hastalık şiddetine göre hastaların metabolik faktörleri, fonksiyonel kapasiteleri, torakal bölge etkilenimi ile ilgili kas iskelet sistemi, ağrı şiddeti ve KOAH ilişkili yaşam kalitesi ve depresyon durumlarını incelemekti. Çalışmaya KOAH tanısı almış, onkolojik veya osteoporotik tedavi almayan, omurga cerrahisi geçirmemiş yaşları 58,1±7,3 yıl olan 16 kadın ve 46 erkek olmak üzere 62 birey dahil edildi. KOAH semptomları KOAH Değerlendirme Testi ile (CAT), Modifiye Medical Research Council (mMRC) dispne skalası ile yapıldı ve hastaların alevlenme hikayeleri sorgulandı. Solunum fonksiyon testi spirometre ile, fonksiyonel kapasite 6 dakika yürüme testi (6 DYT) ve zamanlı kalk yürü testi ile, ağrı şiddeti Görsel Analog Skalası ile, nöropatik ağrı seviyesi Leeds Nöropatik Ağrı Skalası ile, yaşam kalitesi ve psikolojik durum değerlendirmesi sırasıyla St. George Solunum Anketi ve Beck depresyon ölçeği ile gerçekleştirildi. Torakal bölge etkilenimini incelemek için göğüs duvarı mobilitesi, kas kısalık testleri, solunum hareketinin manuel değerlendirmesi, Corbin Postür Analizi uygulandı. Metabolik belirteçleri incelemek için son altı aya ait yapılmış hematolojik parametreler kaydedildi. Hastalar Birleşik KOAH Evrelemesine göre A, B ve E; Global iniative for chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) hava akımı sınıflamasına göre ise, hafif ve orta şiddet olarak gruplandı.
Özet (Çeviri)
Along with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a multisystemic disease, changes can be seen in the thoracic region-related musculoskeletal structure, metabolic values and functional capacity. The aim of this study was to determine the metabolic factors, functional capacity, musculoskeletal system related to the thoracic region involvement, pain severity and COPD-related quality of life and depression status in patients diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease (COPD).Sixteen females and forty-six males aged 58.1±7.3 years who were diagnosed with COPD, did not receive any oncological or osteoporotic treatment, and did not undergo spinal surgery were included to the study. COPD symptoms assessed with the COPD Assessment Test (CAT), with the Modified Medical Research Council (mMRC) dyspnea scale, and exacerbation histories of the patients were asked. Pulmonary function test by spirometry, functional capacity by 6- minute walk test (6 MWT) and timed up-go test, pain intensity using visual analog scale, neuropathic pain level using Leeds Neuropathic Pain Scale, quality of life and psychological status evaluation with St. George Respiratory Questionnaire and Beck Depression Scale were performed. Chest circumference measurement, muscle flexibility tests, manual assessment of respiratory movement, Corbin Posture Analysis were applied to examine thoracic region involvement. Hematological parameters of the last 6 months were recorded to examine metabolic markers. The patients were grouped according to GOLD ABE Assestment Tool as A, B or E and Global iniative for chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) airflow limitation severity as mild and moderate. It was found that with the increase in the severity of the disease, the hematological parameters such as high-density lipoprotein (HDL), alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), C-reactive protein (CRP) levels increased, the difference in axillary and thoracic sirtometry decreased and the thoracic pain at rest and during activity increased, the quality of life decreased, and the state of depression increased.