Europeanization of German foreign policy: The EU's soft power in the case of the Russia-Ukraine conflict
Alman dış politikasının Avrupalılaşması: AB'nin Rusya-Ukrayna çatışma durumununda ki yumuşak gücü
- Tez No: 559349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MÜNEVVER CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupalılaşma ve yumuşak güç kavramları kullanılarak Alman Dış Politikasının Avrupalılaşması, Avrupa Birliği'nin Rusya-Ukrayna çatışmasında yumuşak güç kullanması üzerinden incelenmektedir. Tezin temel argümanı, Almanya‟nın Rusya-Ukrayna krizinde ulusal tercihlerini başarılı bir şekilde Avrupa Birliği seviyesine yüklerken, Avrupa Birliği de çatışma karşısında sert güç unsurları yerine sivil güç ve yumuşak güç birleşim unsurlarını kullanmasında etkili olduğudur. Bu bağlamda, ilk olarak, Avrupalılaşma ve yumuşak güç kavramları detaylı bir şekilde sunulmuştur. Daha sonra, tezin ikinci bölümünde aşağıdan yukarıya Avrupalılaşma ve yukardan aşağıya Avrupalılaşma boyutları üzerinden Alman dış politikasının Avrupalılaşması detaylandırılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, Almanya‟nın Rusya-Ukrayna krizindeki rolü ve Avrupa Birliği‟nin krize karşı yumuşak güç kullanmasındaki etkisi incelenmektedir. Tezde Almanya‟nın Rusya-Ukrayna krizinde ulusal politikasını başarılı bir şekilde Avrupa Birliği seviyesine taşımış olduğu ve Avrupa Birliği‟nin Rusya‟ya karşı kriz boyunca sadece sivil ve yumuşak güç unsurlarını kullandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Europeanization of German foreign policy is evaluated through an analysis of the case of Germany‟s role in the Russia-Ukraine crisis in this thesis. The main argument of the thesis is that Germany successfully uploaded its national preferences to the European Union level during the Russia-Ukraine conflict, and the European Union used combination of civilian and soft power tools in tackling the crisis instead of hard power. In this regard, firstly, the theoretical framework of Europeanization and soft power concepts are presented in detail. Then, in the second chapter of the thesis, the Europeanization of German foreign policy is elaborated with the dimensions of uploading and downloading. Finally, Germany‟s role in the Russia-Ukraine crisis and the European Union‟s employment of soft power for addressing the crisis is analysed. The thesis concludes that Germany has successfully uploaded its national preferences to the European Union level, and the EU employed combination of civilian and soft power in dealing with the crisis.