Illegal immigration to EU countries; new asylum policies in Spain and Germany
Avrupa Birliği ülkelerine yönelik yasadışı göç; İspanya ve Almanya'da yeni mülteci politikaları
- Tez No: 208658
- Danışmanlar: PROF. FATMA BELKIS KÜMBETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalısma 1990'lar sonrası gündeme gelen Avrupa Birliği'nin Mülteci Politikasının uyumlastırma sürecini ve ?spanya ile Almanya'daki yasal pratikleri konu edinmistir. Göç, dünya tarihinin temel fenomenlerinden biridir ve insan yasamının normal süreçlerinden biridir. Sosyal gelisim göç unsuru olmadan düsünülemez. Göç, toplumları değistirmis ve süreçlerin karakterlerini değistirmistir. 1990'lara kadar ?soft? güvenlik politikası unsuru olan göç, özellikle Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa'daki sosyalist rejimlerin çözülmesinden sonra Batı Avrupa devletleri için önemli bir ?hard? güvenlik politikası unsuru haline dönüsmüstür. Doğu Avrupa ve Afrika ülkeleri kaynaklı göç dalgaları nedeniyle bir çok Avrupa Birliği ülkesinde mülteci politikası sertlesen yönde bir seyir izlemeye baslamıstır. Avrupa Birliği düzeyinde imzalanan Schengen ve Dublin anlasmaları bu değisimin bir sonucunu yansıtmaktadır. 1990'lardan beri bir güvenlik sorunu haline dönüsmeye baslamıs olan göç, artık insani bir mesele olarak algılanmaktan uzaklasmıstır. Bu yeni güvenlik anlayısına göre göçmenler artık sadece yabancı olarak algılanmamakta, düzeni bozan sorunlu insanlar olarak görülmektedir, ama göçmen toplum düzenini tehdit eden bir tehlikeden daha ileri düzeyde bir tehdit olarak görülmeye baslanmıstır. Yasadısı göçe karsı çıkarıldığı ileri sürülen yeni yasalar ve uygulamaya konan yeni düzenlemeler, biyometrik kimlik dokümanları, parmak izi içeren pasaportlar (Almanya örneğinde), kamusal mekandaki gözetleme aygıtları ve ulusal hükümetler yerine Brüksel'e bağlı olan Avrupa Polis Gücü, insan hakları örgütleri ve sendikal organizasyonlar tarafından Avrupalı toplumların güvenliklestirilme sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the europeanization process of the European Union? asylum process after 1990s and the legal practices in Kingdom of Spain and Germany. Migration is an elemental phenomenon in the world history and a normal part of human-beings lives. The social progresses are conceivably without migration. Migration has characterized the epochs and changed the societies. Until 1990?s was the migration a soft-politics issue, but especially after the collapse of Soviet Union and East European socialist regimes, the migration became an important hard-politics issue for West European countries. Due to the migration waves from East Europe and African countries, it came in several European Union states to a restrictive course change in the asylum politics. The agreements of Schengen and Dublin on the level of the European Union were a result of this course change. Since 1990s is the migration not a humanitarian issue anymore, it is a security issue. According to this new security understanding of the migration are immigrants not only foreigners anymore. They are strange people, who disturb the order, but the immigrant is not only a danger for the order in the society. The new laws and new regulations against the ?illegal migration?, biometric identity documents, new passports with fingerprint (in case of Germany), observation systems in public places and European police force, which is responsible to Brussels instead of the national governments, which are responsible to their citizens are seen by civil rights and labor organizations as a process of ?securitization? of European societies.