Yeni Türkiye'den Nazi Almanyası'na karşılaştırmalı bakışlar ve algılar (1929-1939)
Comprative views and perceptions of new Turkey to Nazi Germany (1929-1939)
- Tez No: 322343
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ideolojisi Kemalizm, kuşkusuz Türk siyasal düşünce tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat bu konudaki yaygın çalışmalar karşılaştırmalı perspektife çok fazla yer vermemektedir. Bu eksiklik, dönemin baskın idelojilerinin birbirlerini nasıl algıladıklarını anlamada gerekli bir parçadır.Bu çalışmada Nazi perspektifinden Kemalizm'in nasıl görüldüğü ve söz konusu olan süreçte Kemalizm'e doktriner bir kimlik kazandırma çabasındaki iktidar elitleri tarafından Nasyonal Sosyalizm'in nasıl algılandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu çalışma alandaki eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmak amacıyla, genel olarak Nazilerin Kemalizm algısını ve Türkiye'deki iktidar elitinin Nasyonal Sosyalizm algısını karşılaştırmaktadır. Bu bağlamda Türkiye ve Almanya'daki devlet arşivlerinde araştırmalar yapılmış, söz konusu süreçteki kemalist ve nasyonal sosyalist basın taranmıştır.Nasyonal Sosyalist basında; Türkiye'de milli birliğin sağlanmasında gösterilen başarılar, parti-devlet bütünlüğü, liderlik prensibi ve Türkiye'nin Avrupalılaşması yönünde uygulanan reformlar takdir edilmekte, Kemalizm'in Nasyonal Sosyalizm ile taşıdığı paralelliklerin öne çıkarıldığı göze çarpmaktadır.Türk basınında ise, yukarıdaki başlıkların yanı sıra gençlik ve spor, disiplin, işçi örgütleri ile führerlik gibi nasyonal sosyalist ideolojinin temel unsurlarına yönelik yoğun bir ilgi göze çarpmakla beraber Nasyonal Sosyalizm'in ırkçı ve emperyalist politikalarına yönelik daha mesafeli bir tavır kendini göstermekledir.
Özet (Çeviri)
The founding ideology of the Turkish Republic, otherwise known as ?Kemalism,? plays an important role in Turkish political history. The extensive studies on the topic, however, do not possess much comparative perspective. This absence is a necessary component in understanding how the period?s dominant ideologies perceived one another.In this study, an analysis on how Kemalism was seen from the Nazis? perspective and similarly how National Socialism was perceived by the Turkish ruling elite which was trying to gain a doctrinary identity to the Kemalism has been done in the period in question.To compensate for this gap in the scholarship, therefore, the following study compares common Nazi perceptions of Kemalism, and, in turn, the Turkish ruling elite?s perceptions of National Socialism. In this respect, research have been done in the State archives in Turkey and Germany, and the Kemalist and National Socialist press have been investigated for the period in question.In the National Socialist press, the success in the national unity, Party and State solidarity, the principle of leadership and the reforms that has been done for the Europeanization of Turkey have been appreciated and the parallelisms that Kemalism had with the National Socialism have been stressed.In addition to the topics mentioned above, In the Turkish press, an intensive interest in the sport, discipline and the organizations of youth and labourers and the `Fuhrership? have been observed. However, a limited interest to the emperialist and racist policies of the National Socialism has been the case.