Hatîb el-Bağdâdî'nin el-Faslü Li'l-Vasli'l Müdreci fi'n-Nakl adlı eserininin ilk babında yer alan rivayetlerin incelenmesi(1-19)
Research on revaluations mentioned in Hatîb elBağdâdî‟s work named el-Faslü Li‟l-Masli‟l-Müdreci fi‟n-Nakl (1-19 between),
- Tez No: 559371
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KUZUDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Hatîb el-Bağdâdî'nin“el-Fasl”adlı eserinde yer alan 19 rivayet, idrac açısından incelenmektedir. Rivayetler incelenirken temel hadis kitaplarından, tarih, tabakât ve cerh-ta'dîl kitaplarından ve müdrec hadisle ilgili diğer kitaplardan yararlanılmıştır. Hatîb'in hayatı, eserleri, hocaları, öğrencileri ve ilmi kişiliği hakkında bilgi verilmiş ayrıca müdrec hadisler hakkında bazı bilgiler sunulmuştur. Tez çalışmamızda nitel araştırma yöntemleri kullanılmış olup idraclı rivayetlerin tespiti ve idraca sebep olan râvinin durumu hakkında bilgi edinmek için dökümantasyon taer-Remâ yöntemi ile idraclı rivayetlerin diğer versyonları ve idraca sebep olan râvi hakkındaki bilgiler tespit edilmiştir. Tespit edilen rivayetler analiz yöntemi ile incelenerek bir sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 19 hadiths mentioned in the book called al-Fasl are examined in terms of the idraj. When being researched, the main books of Islamic history, tabakat, jarh-tadel etc. About mudraj hadith are being used. It's given information about Hatîb's life, works, teachers, students and information about the scientific personality. In addition, some of the information about mudraj hadiths are transferred to the reader. In this study of thesis, qualitative research methods have been used and other versions of müdraj revaluation and information about transmitter who led idrac in order to findİdrâclırevaluation and obtain information about transmitter who led idrac are identified. Revaluations identified were reached a conclusion by being researched with the method of analysis