Deri hazır giyimde tasarım ve üretim sürecinin incelenmesi yeni yaklaşımların tasarımlara yansıtılması
the analysis of design and production process of leather ready clothing the reflecting of new approaches to the designs
  1. Tez No: 559381
  2. Yazar: EMRE BÖLÜKBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVBAHAR GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Leather and Fur Technology, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Deri; varolduğu günden bu yana düşünce, duygu, zevk ve yaratıcılığı ortaya çıkaran, günümüzde hemen hemen her alanda karşımıza çıkan kültürel bir varlıktır. Deri, insanoğlunun çağlar boyu sürekli gelişmesiyle sürekli bir devinim ile şekillenmiş, farklı şekil ve teknolojilerle işlenerek bugünkü değerine ulaşmıştır. İlk zamanlarda sağlam yapısından dolayı işlevsel ürünlerde kullanılan deri zamanla estetik değerler kazanmıştır. Bunda etken olan sebeplerin başında insanoğlunun deriye form kazandırabilmesi, işleyebilme ve uzun süreli kullanım özelliğini kazandıran tabaklamayı öğrenmesidir. Bu sayede derilerin kullanım alanları daha da genişlemiştir. Günlük yaşamın temposu, insanları giysi seçiminde de pratik ve rahat olmaya yönlendirmekte ve son yılların vazgeçilmez giysisi olan deri, kullanım kolaylığı nedeni ile büyük kitleler tarafından tercih edilmektedir. Derinin nefes alabilen doğal yapısı, kolay şekillenebilir oluşu, kişinin kendi vücut formuna adapte oluşu, deriyi özel kılmasına sebebiyet vermektedir. Deri, günümüzdeki işleme teknikleri ile kumaş inceliğinde üretilip farklı dikiş teknikleriyle kumaşlarla birlikte kullanılması çok farklı tarzlarda ve konseptlerde modacıların koleksiyonlarını ve markaların vitrinlerini süslemektedir. Derinin giysilerde moda kavramını kapsayarak kullanılması 1960'lı yıllara dayanmaktadır. Bu dönemde yeni arayışlar içinde olan İtalyan moda giyim tasarımcıları, deri üreten firmaları giysilerde rahatlıkla kullanılabilecek deri üretiminin yapılmasını sağlamaya yönlendirmişlerdir. Bu şekilde deri, dünya moda platformundaki yerini almaya başlamıştır. Türk kültüründe dericilik sosyal hayatın her boyutunda kaliteli işçilik ve yüksek sanat değerine sahip ürünler ile dikkat çekmektedir. Türklerin deriyi işleyerek ürüne dönüştürmesi, deriye ihtiyaca cevap verebilecek fonksiyonlar kazandırması, tarihsel süreçte kültürel izler taşıyan ve sanat değeri dikkat çeker nitelikteki eserlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Türkiye'nin kuzeyinde yer alan ve soğuk iklim koşulları nedeniyle, giysilerde deri kullanmayı mutlak kılan ülkeler, Türk deri sektörünün en önemli pazarını oluşturmaktadır. Bugün çok sayıda Türk deri giyim firması mağazalarıyla, deri giysi tasarım ve üretimlerini büyük oranda etkileyen Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde v ciddi oranda satışlar yapmakta ve Türk ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır. Gelişen teknolojiye paralel olarak, bugün Türk deri sektörü, hem deri hem de deri giysi tasarımlarının kalitesiyle dünya standartlarını yakalamıştır. Bu tezin konusuna ilham olan deri, tarihsel gelişiminin yanısıra günümüz şartlarında üretim sürecinin nasıl yapıldığına dair tekrar ele alınarak, günümüzde teknolojinin ve sanayinin gelişmesiyle birlikte deri giyim sektöründe koleksiyon oluştururken ve üretirken bu gelişmelerin tasarımlara nasıl yansıdığını yeni yaklaşımlarla sunulması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Leather; is a cultural entity that reveals thought, emotion, pleasure and creativity since the time of its promise, and is present in almost every field. Leather has been shaped by a continuous movement with the continuous growth of human beings throughout the ages and has reached its present value by being processed with different shapes and technologies. In the early days, the leather used in functional products due to its robust construction has gained aesthetic values over time. The main reason for this is that humans are able to gain form in the form of the body, to learn how to process it and to obtain the taboo that gives it long-term use. In this respect, the usage areas of the dermis have been further enlarged. The tempo of everyday life directs people to be practical and comfortable in the selection of clothes, and leather, which is indispensable clothes of recent years, is preferred by large masses for its ease of use. The deeply breathable natural structure, the easy-to-form shape, the person's own body form, the formation of adapta, makes the special makes. The leather is embroidered with the collections of the fashion designers and the showcases of the brands in different styles and concepts, which are produced in the fabric with the modern processing techniques and used with the fabrics with different sewing techniques. It is based on the 1960s that the concept of fashion is used in deeply worn clothes. Italian fashion clothing designers, who are in search of new trends in this period, have led leather producers to make leather production that can be used easily in clothes. In this way, the skin has begun to take its place in the world fashion platform. Leather culture in Turkish culture is attracting attention with its products with high quality workmanship and high art value in all aspects of social life. Transformation of the Turks into products, providing functions that can respond to the needs of the past, and the emergence of works of historical significance that carry cultural traces and draw attention to art. Located in the north because of the cold climate conditions in Turkey, the countries that make absolute use of leather garments, constitute the most important market in the Turkish leather sector. Today, many Turkish leather clothing companies vii are making serious sales in Russia and Eastern Europe countries, which affect the designs and productions of leather garments in a big way, and they make a great contribution to the Turkish economy. In parallel with the developing technology, today the Turkish leather sector has achieved world standards with the quality of both leather and leather garment designs. In addition to the historical development of this thesis, it is aimed to recreate how the production process is done in today's conditions and to present new approaches about how these developments are reflected in designs while creating collections in leather clothing sector with the development of technology and industry