Sürdürülebilir bir yaklaşım olarak moda endüstrisinde vegan deri üretimi ve kullanımına yönelik bir çalışma
A study on the production and use of vegan leather in the fashion industry as a sustainable approach
- Tez No: 961306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLŞEN SÜNTER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, moda endüstrisinde günümüzde var olan vegan deri materyallerinin güncel örneklerini detaylı biçimde ele almaktadır. Sürdürülebilirlik bilincinin artmasıyla birlikte birçok sektör, üretim süreçlerinde sürdürülebilir alternatiflerin arayışına yönelmiştir. Moda endüstrisi de bu sektörler arasında yer almaktadır. Giyim, çanta, cüzdan, kemer ve ayakkabı gibi çeşitli kullanım alanlarına sahip olan deri endüstrisi, kullanıcıların sürdürülebilir alternatiflere yönelik artan ilgisinden etkilenmiştir. Vegan yaşam tarzının yaygınlaşması, etik bilincin yükselmesi ve geleneksel deri üretim süreçlerinde karşılaşılan çevresel sorunlar, suni derilerin tam anlamıyla sürdürülebilir olmamasıyla birleşerek, deri endüstrisini çeşitli sürdürülebilir arayışlara yönlendirmiştir. Bu bağlamda; mısır, ananas, kaktüs, elma ve kauçuk gibi farklı doğal kaynaklı hammaddelerden elde edilen vegan deri alternatifleri, sürdürülebilir çözümler arasında önemli bir yere sahiptir.Bu araştırma, geleneksel deriye alternatif sunan mevcut vegan deri türlerini, kullanım alanlarını ve tasarımlarında vegan deri materyallerine yer veren güncel marka ve tasarımcıları ele almaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında, deneysel tasarım bölümüne yer verilmiştir. Bu kapsamda, ananas sapı yaprağı, yer fıstığı kabuğu ve atık kapsül kahve telvesinden vegan deri benzeri materyaller üretilmiştir. Sonuç olarak, hazır olarak temin edilen kauçuk bazlı vegan deri ve atık kahve telvesinden elde edilen vegan deri materyali kullanılarak bir kapsül aksesuar koleksiyonu oluşturulmuştur. 1.Grup Kapsül Koleksiyon'da, hazır olarak temin edilen kauçuk bazlı vegan deri malzemesiyle Model 1 Zincir Detaylı Omuz Çantası ve Model 2 Püskül Detaylı Portföy Çanta tasarlanmış ve üretilmiştir. 2. Grup Kapsül Koleksiyon'da ise, ev ortamında hazırlanan kahve telvesi bazlı vegan deri materyalinden Model 3 Püskül Detaylı Kartlık ve Anahtarlık ile Model 4 Mini Portföy Çanta tasarlanmış ve üretilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada sürdürülebilir bir yaklaşım olarak vegan deriler ve moda endüstrisindeki kullanım alanları değerlendirilmiş; gerçekleştirilen deneysel uygulama ile mevcut vegan deri türlerinin potansiyel kullanım alanları irdelenmiştir. Ayrıca, ev ortamında üretilen vegan deri materyaller aracılığıyla özgün ve katkı sağlayan bir tasarım süreci ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines in detail the current examples of vegan leather materials used in today's fashion industry. With the increasing awareness of sustainability, many sectors have sought alternatives for more sustainable production processes. The fashion industry is among these sectors. The leather industry, which has various applications such as clothing, bags, wallets, belts, and shoes, has been influenced by the growing interest in sustainable alternatives. The rise of vegan lifestyles, growing ethical awareness, and the environmental problems associated with conventional leather production, combined with the fact that synthetic leathers are not entirely sustainable, have led the leather industry to seek new sustainable alternatives. In this context, vegan leather alternatives derived from various natural sources such as corn, pineapple, cactus, apple, and rubber have become increasingly significant among sustainable solutions. This research explores current vegan leather alternatives to traditional leather, their areas of use, and contemporary brands and designers incorporating vegan leather into their designs. The study includes an experimental design section. In this context, vegan leather-like materials were produced using pineapple leaf fibers, peanut shells, and used capsule coffee grounds. As a result, a capsule accessory collection was created using both ready-to-use rubber-based vegan leather and vegan leather materials derived from coffee grounds. In the 1st Group Capsule Collection, Model 1 Chain- Detail Shoulder Bag and Model 2 Tassel-Detail Clutch Bag were designed and produced using ready-to-use rubber-based vegan leather. In the 2nd Group Capsule Collection, Model 3 Tassel-Detail Cardholder & Keychain and Model 4 Mini Clutch Bag were designed and produced using coffee-based vegan leather made in a home environment. In conclusion, this study evaluates vegan leather and its areas of application in the fashion industry as a sustainable approach. Through the experimental implementation, the potential applications of current vegan leather types have been examined, and a unique, contribution-oriented design process has been presented through the use of home-produced vegan leather materials.