Türk tekstil ve hazır giyim sektörlerinin rekabet yapısı ve geleceği
Competitive structure of Turkish textile and clothing industry and their future
- Tez No: 152350
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAZİYE SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
TURK TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SEKTÖRLERİNİN REKABET YAPISI VE GELECEĞİ ÖZET Türkiye ekonomisinde çok önemli bir paya sahip olan tekstil ve hazır giyim endüstrileri, Türkiye'nin dünya ticaretinde diğer ülkelerle rekabet edebildiği en önemli sektörlerdir. Türkiye, tekstil ürünleri ihracatında dünyada onuncu, hazır giyim ürünleri ihracatında ise dünyada dördüncü sırada yer almaktadır. Tekstil sektörü, elyaftan başlayarak iplik, dokuma, örme, boya - baskı ve terbiye işlemlerini içeren üretim süreçlerinden oluşmaktadır. Geçmiş yıllarda daha çok emek yoğun ve hammaddeye dayalı bir üretim sistemine sahipken, 1970'li yıllardan sonra sektör sermaye-yoğun bir sektör halini almıştır. Bugün tekstil sektörü dünyanın en büyük 4. sermaye yoğun sektörü halini almıştır. Gelişmiş ülkeler teknoloji ve bilgi yoğunluklu katma değeri yüksek tekstil ürünleri üretmektedir. Buna karşın az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler katma değeri daha düşük, ucuz hammadde ve enerji gerektiren tekstil ürünleri üretmektedir. Sektörün sermaye yoğunluklu olması ve rekabet gücü için yüksek teknoloji gerektirmesi tekstil ürünleri ihraç eden az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri teknoloji ve bilgi bakımından önemli güçleri bulunan gelişmiş ülkelere bağımlı hale getirmektedir. Hazır giyim sektörü tekstil, deri ve plastik ürünleri olarak, gerek giyim gerekse kullanım amacına yönelik çeşitli hazır eşyaların yapımını konu alan geniş bir sektördür. Hazır giyim ürünleri imalatı yapı olarak bir montaj işlemi olduğu için emek yoğun bir sektör özelliği taşımaktadır. Bu nedenle ucuz işgücüne sahip az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler hazır giyim sektörü imalatı için elverişli bir yapıya sahiptir. İşgücü maliyetleri çok yüksek olan gelişmiş ülkeler, katma değeri düşük olan ve yoğun işgücü gerektiren hazır giyim ürünleri imalatını az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kaydırmıştır. Kendileri ise moda yönü daha ağır basan ve katma değeri daha yüksek, özellikle teknik kumaşların kullanıldığı ürünleri imal etmektedir. Türkiye, dünyanın önemli pamuk üreticilerinden biri olması nedeniyle tekstil sektöründe önemli gelişimler katetmiştir. Bununla birlikte tekstil makineleri kapasitesi ve teknolojisi bakımından dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Fakat teknoloji olarak diğer ülkelere bağımlı olması Türkiye için büyük bir dezavantajdır. Diğer gelişmekte olan ülkelerle aynı teknolojiye sahip olmakla birlikte, enerji, hammadde ve vergi yükü bakımından daha elverişsiz şartlara sahip olması Türkiye'nin rekabet gücünü azaltmaktadır. Hazır giyim ürünleri ihracatında dünyanın sayılı ülkeleri arasında bulunan Türkiye'nin, Avrupa Birliği ülkelerine oranla ucuz işgücüne sahip olması, üretim kalitesi ve pazarlama bakımından diğer gelişmekte olan ülkelerden daha iyi olması önemli bir avantajdır. Fakat artan işgücü maliyetleri Uzakdoğu, Güney Amerika ve vııAfrika ülkeleri ile rekabet etmeyi zorlaştırmaktadır. Zira bu ülkelerdeki işçilik ücretleri Türkiye'nin 1/4'ü kadardır. Bu nedenle imal edilen hazır giyim ürünlerinin niteliği çok önem kazanmaktadır. Teknik özelliği yüksek, moda yönü ağır basan ve kaliteli ürünlerin üretilmemesi durumunda az gelişmiş ve gelişmekte olan diğer ülkelerle rekabet edilmesi çok zor olacaktır. Dünyada 1980'li yıllarda ideolojik akımların eski gücünü yitirmesiyle birlikte serbest ticaretin gelişmesi ülkeler arası ticaret etkinliklerini arttırmıştır. Dünya Ticaret Örgütü, ülkeler arası ticaretin daha fazla geliştirilmesi için çeşitli düzenlemeler gerçekleştirmiştir. Bunlardan en önemlisi 2005 yılından sonra tekstil ve hazır giyim ürünleri ticaretinde kotaların kaldırılması düzenlemesidir. Türkiye'nin şu an çeşitli gümrük duvarlarıyla korunduğu Avrupa Birliği pazarının bu düzenleme sonucunda diğer az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere açılacak olması Türk tekstil ve hazır giyim ihracatını oldukça olumsuz etkileyecektir. Tekstil ve hazır giyim sektörü, orta ve uzun vadede Asya ve Amerika rekabeti karşısında kaybedilmesi olası olan sıradan giysi ve diğer tekstil ürünleri pazar payının yerine, bilgi toplumu ülkelerin de var olması beklenen teknik ve çok işlevli akıllı tekstiller olarak tanımlanan bilgi,“know-how”ve yenilik yoğun, yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesine ve dünya pazarlarına sürümüne öncelik vermelidir. Bunun için de orta vadede özgün tasarım, kalite, verimlilik, pazarlama ve dağıtım yeteneklerinin geliştirilmesine, üst sınıf modaya yönelik teknik tekstillerin üretimine; uzun vadede akıllı ve çok işlevli tekstil ürünlerinin araştırılmasına, geliştirilmesine ve üretimine önem verilmelidir. vııı
Özet (Çeviri)
COMPETITIVE STRUCTURE OF TURKISH TEXTILE AND CLOTHING INDUSTRIES AND THEIR FUTURE SUMMARY Textile and clothing industries which have a considerable contribution to Turkish economy are the most important industries that Turkey has competitive power in world trade. Turkey is 10 th textile products exporter and 4th clothing exporter in the world. Textile industry contains fibre, spinning, weaving, knitting, dyeing-printing and finishing processes. Although textile industry was a labor-raw material concentrated industry at the past, it become a capital-concentrated industry at 1970's. Currently textile industry is the 4th biggest capital-concentrated industry in the world. Developed countries are producing technology and knowledge concentrated products which are high value added. However undeveloped and developing countries are producing low value added products which require cheap raw material and energy. Since the textile industry is capital-concentrated and requires high technology for competitiveness, undeveloped and developed countries which are producing textile products are becoming dependent to developed countries. Clothing is an extensive industry that contains producing garments and various products out of textile, leather and synthetic materials. Since clothing production is a kind of assembling, it is a labor-concentrated industry. Thus many of undeveloped and developed countries have a convenient structure for clothing industry due to low labor costs. Since developed countries have a high labor cost they have been shifted their low value added - high labor concentrated clothing production to undeveloped and developing countries. Instead of these goods, they are producing fashionable and high value added goods which are made of technical fabrics. Turkey had a great development in textile industry due to being a big cotton producer in the world. Meanwhile Turkey has an important textile machinery capacity and technology with comparing rest of the the world. However being dependent to developed countries for technology is a disadvantage for Turkey. Although Turkey has same production technology with other developing countries; high rates of energy, raw material and taxes prevent to be competitive. Turkey is one of the biggest clothing exporter in the world and has advantages such as labor cost in comparision with European Union and production quality and marketing strength with comparing other developing countries. However high labor cost in comparision with Far East, South America and African countries is preventing to compete with these countries. Because labor cost at these countries are approximately % of Turkey. Based on this, the feature of the ready made goods are becoming essential. In case specialized, fashionable and high-classed goods are not produced, competition with other undeveloped and developing countries will be so difficult IXAfter ideological movements had lost power in 1980' s, international trade rates increased with the rising of free trade. Meanwhile World Trade Association had put into practise various arrangements in order to increase the international trade. One of the important arrangement is to remove the barriers at textile and clothing trade after 2005. Although Turkish textile and clothing trade is protected with custom regulations at European Union market sofar, textile and clothing exports will drop with the free entrance of undeveloped and developing countries to European Union market after 2005. Turkish textile and clothing industry have to prioritize to producing and marketing high value added goods which are technology, know how and innovation concentrated. Because Turkey is supposed to lose it's market share on ordinary garments and textile materials against Asia and America competition. In order to be competitive, Turkey should prioritize to original design, quality, productivity, improving marketing - distribution and producing technical textile materials for high- class fashion at medium term period; researching, developing and producing technical- specialized textile materials at long term period.