6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu odağında şirket yetkililerinin gerçeğe aykırılıktan doğan kabahat ve suç sorumlulukları
Misdemeanor and crime responsabilities of company executives resulting from contradiction to reality in the light ofTurkish Trade Law enumerated 6102
- Tez No: 559384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Çalışmamızda, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu odak oluşturmak üzere, şirket yetkililerinin gerçeğe aykırılık oluşturan eylemleri sebebiyle ceza hukuku sorumlulukları anlatılmıştır. Bu sorumluluk, suç sorumluluğu ve kabahat sorumluluğu olmak üzere iki türlüdür. İncelememiz sırasında, şirket yetkililerinin tespiti açısından, ticaret hukuku doktrinimizin geçmişten günümüze kadar pek çok eserinden faydalanılmıştır. Suçun/kabahatin unsurları açısından kullanılan metot ve yapılan değerlendirmeler için geçmişten günümüze kadar ceza hukuku doktrinimizden faydalanılmıştır. Tezimizde özellikle, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda getirilen yeni bir hüküm olan 562. maddede yer verilen ve gerçeğe aykırılık bağlamıyla kesişen suçlar ile kabahatler, bunlardan başka yine aynı Kanun'da yer alan ve konumuzla temas eden suçlar ile kabahatler detaylıca incelenmiştir. Türk Ticaret Kanunu dışındaki mevzuatta yer alan ve tez konumuzla kesişen kabahatler ile suçlardan ise kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our work the Penal Liability of the company executives deriving from their acts of misstatement as the Turkish Commercial Code No 6102 taken as focus has been explained. This liability is divided in two types as penal liability and misdemeanor liability. During our research, with regard to the determination of the company executives, many works of Turkish Commercial Law doctrine from past to present are referred to. As for the method and evaluation with respect to elements of the crime/misdemeanor our Criminal Law doctrine from past to present is studied. In our master's thesis especially the crimes and misdemeanors coinciding with the context of misstatement of the new Article 562 of the Turkish Commercial Code No 6102 have been scrutinized besides the crimes and misdemeanors finding place in the same Code relevant to our main subject. Other crimes and misdemeanors finding place in legislation apart from the Turkish Commercial Code and coinciding with the subject of our thesis are shortly cited.