Mozart'ın soprano, piyano ve orkestra için K.505 'Ch'io Mi Scordı Dı Te?' konser aryasının yönetimine ilişkin teknik ve müzikal değerlendirme
Evaluation of Mozart's concert aria K.505 'Ch'io Mi Scordı Dı Te?' for soprano, piano and orchestre through tecnical and musical aspects of conducting
- Tez No: 559399
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU GÜNER CANBEY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Müzik eserleri türlerine ayrılırken genellikle bir takım özelliklerine göre bazı başlıklar altında toplanırlar. Bu sınıflandırmalar kimi zaman biçimsel özelliğe veya konusal içeriğe göre yapılırken, kimi zaman müzik tarihi içerisindeki gelişimi ya da bestelendiği yörenin özellikleri vs. dikkate alınarak yapılır. Ayrıca tür, müzik eserlerini bir takım başlıklar altında toplama görevi üstlenirken bazen de bu başlıklardan hariç kılma görevi üstlenmektedir. Bir müzik eserinin hangi başlık ya da başlıklar altında toplanacağına karar vermek ya da hangi başlıklar altında değerlendirilemeyeceğini göstermek; o eserin ortaya çıkış sürecini kapsamlı incelemek anlamına gelir. Bu çalışmada, içerisinde hem çalgısal hem de vokal solist barındıran, Mozart'ın K.505“Ch'io mi scordi di te?”isimli konser aryası olarak adlandırılan bir tür içerisinde bestelediği eseri üzerinde müzikal değerlendirmelerde bulunulmuş ve orkestra şefliği açısından teknik inceleme yapılarak çeşitli öneriler sunulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde, Konser Aryası olarak adlandırılan türün hangi ihtiyaçlarla ortaya çıktığı, K.505“Ch'io mi scordi di te?”isimli eser örneğiyle değerlendirilmiş ve bu türün tanımlaması yapılmıştır. Mozart'ın Idomeneo operasından bağımsızlaşarak Konser Aryası kimliğini kazanmış olan aryanın bu opera ile olan ilişkisi açıklanmış ve aralarında yapısal olarak hala bir bağ olduğu stil açısından değerlendirilerek sunulmuştur. Konser aryalarının o dönemde genellikle belirli bir kişiye ithafen besteleniyor olması, K.505“Ch'io mi scordi di te?”konser aryasının Mozart ile yakın ilişkisi olan soprano Nancy Storace'a yazılmış olma fikrini destekler niteliktedir. İkinci bölüm, K.505“Ch'io mi scordi di te?”konser aryasına ilişkin müzikal değerlendirme üzerine kuruludur. Libretto ve müzikal açıdan benzerlik ve farklılıkları aryanın ilk versiyonu olan K.490“Non più, tutto ascoltai”ile karşılaştırılarak sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise orkestra şefliği açısından vokal ve çalgısal eşlik yönetimine ilişkin ayrım üzerinde durularak bir takım jestler çizilmiş ve bu eseri yönetecek orkestra şeflerine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When the music works are divided into genre, they usually meet under certain headings according to some features. While these classifications are sometimes made according to formal characteristic or subject content, sometimes the development in the history of music or the characteristics of the region in which it is composed, etc. taking into account. In addition, the genre plays the task of collecting musical works under some titles, and sometimes it also undertakes to exclude them from these titles. To decide under which headings or titles a musical work is to be collected or under which headings; it means to examine the process of the emergence of the work comprehensively. In this study, embodying both the instrumental and vocal soloist in Mozart's K.505“Ch'io mi scordi di te?”concert aria which composed for a work of the musical assessments and technical reviews has been made by conductor's point of view and the various proposals intended to be presented. In the first part, where the so-called Concert Aria is originated from were evaluated with the example of K.505“Ch'io mi scordi di te? and the definition of this genre was made. The relationship between this opera and the aria of the Concert Aria, which became independent of Mozart's Idomeneo operandi, is explained and it is presented in terms of the style that there is still a structural link between them. The concert arias dedicated to a particular person at the time supports the idea that K.505. ”Ch'io mi scordi di te?“ the concert aria was written for the soprano Nancy Storace, a close relationship with Mozart. The second part is based on the musical evaluation of the K.505 ”Ch'io mi scordi di te?“ concert aria. The similarities and differences of libretto and musical aspects are presented in comparison with the first version of aria K.490 ”Non più, tutto ascoltai." In the third part, a number of gestures have been drawn by emphasizing the distinction between vocal and instrumental accompaniment management in terms of orchestral conducting and suggestions for orchestra conductors who will manage this work are presented.