Flütün tarihsel gelişimi
The Historic evaluation of the flute
- Tez No: 92316
- Danışmanlar: PROF. MERAL YAPALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
VII. ÖZET VE SUMMARY ÖZET Tez çalışmamda flütün tarihsel açıdan evrimleşmesini inceledim. Bu konuda yaptığım araştırmayı; İlkel Flüt Dünyası, Rönesans Flütü, Barok ve 18. yy. Flütü, 19. yy. ve Boehm Devri başlıkları altında topladım. Araştırmamın sonunda ise flüt ve flüt ailesi ile ilgili bilgilere yer verdim. Flütün, özellikle yan flütün, ilk çıkış noktası tam olarak bilinmemekle birlikte bu konuda çeşitli varsayımlar ve araştırmalar bulunmaktadır ve bunlar da, tezin kapsamında incelenmiştir. Flütün gelişimi, ilkel çağda, ilkel çağın gereklerine göre ve ilkel müziğin gelişimi doğrultusunda ilerlemiştir. Özellikle de, sihiri ve büyüyü temsil etmesinin de etkisi ile, tarihin her döneminde, hemen hemen her uygarlıkta kullanılmıştır. Rönesans'taki gelişiminden itibaren de, dönemin müziksel özelliklerine paralel olarak ilerlemiştir. Flütün 16. yy. dan itibaren gelişimini kronolojik olarak şöyle sıralayabiliriz; 1511- Zwerchpfeiff, 6 parmak delikli, önceki dönemlere kıyasla daha dar bir flüt yapılmıştır. 1529- Soprano, alto, tenor ve bas flütler ortaya çıkmaya başlamıştır. 83-1636- Flutes Allemands yeni silindirik bir boru ile ağaçtan yapılmış olarak, Re ve Sol flütleri ortaya çıktı. 1670- Jean Baptise Lully' nin ünlü orkestrasında üç parçadan ibaret ve bir tuşlu olan Re flüt kullanılır.Bu flüt konik ve parmak delikleri daha küçüktür. 1720- Orta kısım ikiye bölünür ve bu;“Corps de recharge”olarak adlandırılır. 1722- Ünlü flütçü Quantz, flütün baş kısmına akord mantarı ve ayak kısmına Do# tuşu ekler. 1726- Ayak kısmına Mi bemol tuşu eklenir. 17 60- London Makers, Florio, Gedney ve Potter tarafından Sol#, Si bemol ve Fa tuşları eklenir. 1780- Mozart ve Haydn' m senfonik müziklerinde dört ve altı tuşlu flütler ortaya çıkar. Meyer sistemi flüt 8 tuşlu olarak ortaya çıkar 1806- Claude Laurent üç, dört ve yedi tuşlu cam flütler yapar. 1810- George Miller Londra'da metal borular yapmaya başlar. 1822- Nicholson' lar (baba ve oğul) flütü daha ince bir hale.. getirip tuşları düzenlerler 1830- Flüt, Beethoven' in senfonilerinde ortaya çıkmaya başlar. Boehm Devri: (1810-1881) 84-1834- Boehm flütü Fransız ve Alman profosyonel flütçüleri ile değer kazanır ve pekçok yerde geniş şekilde adapte edilir. 1841- Rudall&Rose, Lonrda' da,Clair Godfroy ile birlikte Paris'te Boehm flütlerini imal etmeye başlarlar. 1846-1847- Boehm, silindirik boruyu parabolik eğri üzerine oturtur. (Enstrümanın başında iç çap 17 mm. ve ortasında 19mm. Olacak şekilde).Aynı zamanda embouchure' u, daha 4 dolu ve temiz bir ton için dörtgensel olarak genişletir.Kapalı tuşların içi keçe ile örtülmeye başlanır ve vidalar ile birleştirilir.Boehm, çeşitli metaller ile denemeler yapar ve gümüşün en verimli olacağı yönünde bir karar verir. 1847-Boehm imalat haklarını Rudall&Rose ve Clair Godfroy/Louis Lot' a satar ve ünlü kitabı“The Flute and Flute Playing in Acustical,Tehnical and Artistic Aspects”i yayımlar. Boehm flütleri New York City' ye imal edilir ve Paris konservatuvarmda resmi enstrüman olarak kabul edilir. 1850- Giulio Briccialdi (1818-1881), başparmak için B bemol tuşunu ekler.Briccialdi, Londra'da yaşayan İtalyan bir flütçüdür. Boehm' in dizaynında Si' ye hakim olan tek tuş var ve Si bemol için sağ el 1. Parmak kullanılıyor iken, Briccialdi sol el başparmak için alternatif bir Si bemol tuşu yapar. 1855- Boehm flütleri Paris'te altın madalya kazanırlar ve çalgıcılar Boehm sayesinde büyük teknik avantajlar elde -85ederler. 19. yy. in sonlarında flüt, Bhrams, Strauss ve Tchaikovsky' nin parçalarında belirir ve solo repertuvarı hızla gelişir. 20. Yüzyıl: 1948- Alexander Murray, yapımcılar Albert Cooper ve Elmar Cole ile flüt üzerinde çalışmalar yaparlar ve tuşlar üzerinde düzenlemeler yapılır. SUMMARY In my thesis, I studied the timeline of the flute history. I studied my thesis in four parts, with the titles; Primitive Flute World, The Renaissance Flute, The Baroque Flute and 18. Century Flute, The Boehm Era and The 19. Century Flute. And, at the end of my study, I had a general research about the flute and the flute family. The first appeareance of the flute, particularly the transvers flute, is not exactly known but there are several -86-
Özet (Çeviri)
ederler. 19. yy. in sonlarında flüt, Bhrams, Strauss ve Tchaikovsky' nin parçalarında belirir ve solo repertuvarı hızla gelişir. 20. Yüzyıl: 1948- Alexander Murray, yapımcılar Albert Cooper ve Elmar Cole ile flüt üzerinde çalışmalar yaparlar ve tuşlar üzerinde düzenlemeler yapılır. SUMMARY In my thesis, I studied the timeline of the flute history. I studied my thesis in four parts, with the titles; Primitive Flute World, The Renaissance Flute, The Baroque Flute and 18. Century Flute, The Boehm Era and The 19. Century Flute. And, at the end of my study, I had a general research about the flute and the flute family. The first appeareance of the flute, particularly the transvers flute, is not exactly known but there are several -86-hypothesis anr researches about this subject and all of these are studied within the thesis. The development of the flute goes forward according to tha primitive world and the development of the primitive music. Particularly, because the flute reminds people the magic, it is used at almost all the time and at almost all civilizations. By the Renaissance Era, the flute develops parallel to the development to the musical characteristicks of the era. The history of the flute after Renaissance can be summarized as follws; 1511- Zwerchpfeiff, 6 finger holes and narrower flute is made. 1529- Soprano, alto, tenor and bass versions appear. 1636- Flutes Allemands appear, keys of D and G, with the new cylindrical bore, made of wood. 1670- Three piece, 1 keyed flute in D appears in Jean Baptiste Lully' s famous orchestra in France, with conical bore And smaller finger holes. 1720- Middle joint is divided in half, called corps de recharge. 1722- Famous flutist Quant z adds tuning cork in headjoint and C# key on footjoint. 1726- E flat key is added on footjoint. 1760- G#, B flat and F keys added by London makers Florio, Gedney and Potter. 1780- 4 and 6 keyed flutes appearing in the symphonic music of 87-Mozart and Haydn, Meyer system flute with 8 keys appears. 1806- Cladue Laurent makes 3,4 and7 keyed glass flutes. 1810- George Miller in London, starts making metal bores. 1822- The Nicholsons (father and son) make a thinner flute and adjust keys. 1827- Rudall&Rose start making 8 keyed flutes, which become very popular. 1830- The flute starts appearing in the symphonies of Beethoven. The Boehm Era (1810-1881) 1834- The Boehm Flute gains popularity with French and German professional flutists, as well as being widely adopted in many other areas. 1841- Rudall&Rose begin manufecturing Boehm flutes along with Clair Godfroy in Paris. 1846-1847- Boehm experiments with cylindrical bore based on a parabolic curve (17 mm. in diameter at top of the instrument to 19 mm. in the middle of the body). Also, enlerges embouchre to a quar angular shape, producing a fuller, clearer tone. Pads- starts covering inside of closed keys with felt and the rims of open keys with skins, held together with screws and washers. Boehm experiments with use of metals and decides on silver has best tone quality and least fatiguing to play. 1847- Boehm sells rights of manifacture to Rudall&Rose and 88-Clair Godfroy/Louis Lot in Paris and publishes famous Book "The Flute and Flute Playing in Acoustical, Technical and Artistic Aspects. Boehm flutes imported to New York City and adopted as offical instrument of the Paris Conservatory. 1850- Composer Giulio Briccialdi (1818-1881) adds the thumb B flat key. Briccialdi is an Italian flutist who lives in London. At the Boehm flute, There were only one key that controlls B, and for B flat, right hand the first finger was used. Briccialdi made an alternative key for B flat for left hand thumb. 1855- Boehm flutes wins gold medal at Paris Exhibition. Players are making great technical advances thanks to Boehm. At the end of 19th Century, Flute appears in orchestral scores of Brahms, Strauss and Tchaikovsky and solo literature expands rapidly. 20th Century: 1948- Alexander Murray, with makers Albert Cooper and Elmar Cole, studies on the flute and make correctiont on the keys. 89