Isparta ili elma bahçelerinde çukur tuzak örnekleme yöntemi ile yakalanan carabidae familyasına ait türler ve biyoçeşitlilik parametreleri
Species belonging to carabidae family cought by pitfall sampling method in the apple orchards in Isparta province and their biodiversity parameters
  1. Tez No: 559402
  2. Yazar: SELİN SİLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma 2016-2017 yılları arasında ISUBU kampusünde elma bahçelerindeki carabidae familyasına ait türlerin yoğunluğunun belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. ISUBÜ doğu kampüsünde üç eş büyüklükteki elma bahçesi seçilmiştir. Seçilen elma bahçeleri bakımlı- ilaçlanan, bakımlı- ilaçlanmayan, bakımsız- ilaçlanmayan olarak seçilmiştir. Seçilen bahçelerde çukur tuzak yakalama metodu uygulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma sonucunda elde edilen verilerden yola çıkarak tarımsal faaliyetlerin yer böceklerinin çeşitliliği ve habitatların benzerliğine etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Önceki çalışmalarda göz önüne alındığında ekosistemlerin dengesinin bozulmaması için mümkün olduğunca ekosisteme dışarıdan müdahalede bulunulmaması önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study conducted between 2016-2017 years in apple orchard of ISUBU campus. Due to determinate density of carabidae family. In ISUBU campüs, it was sellected three equal apple orchard. Selected apple orchard named well kept- using chemical, well kept- unusing chemical, unkempt- unusing chemical. It was use spitfall trap each apple orchars. As a result, based on the data obtained from this study, ıt has been shown that agricultural activities have an effect on the density of ground Beatles and similarity of habits. Considering the previous studies, it is important not to intervene externally to the ecosystem as much as possible in order to disturb the balance o ecosystem.