Profesyonel futbolcuların örgütsel adalet algıları, güdüsel iklim algıları ve hedef yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
To explore the relationships between perceived organizational justice, goal orientation and perceived motivational climate among professional footballers
- Tez No: 559414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA KORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada profesyonel futbolcuların hedef yönelimleri, örgütsel adalet algıları ve güdüsel iklim algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmış ve araştırmaya toplam 357 futbolcu katılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi, iki değişkenli korelasyon katsayıları, çoklu hiyerarşik regresyon analizi ile aracılık ve etkileşim etkisi testlerinden yararlanılmıştır. Görev yönelim için gerçekleştirilen hiyerarşik regresyon analizi sonucunda dağıtımsal, işlemsel ve etkileşimsel adalet algılarından oluşan Model 1'in görev yönelim varyansının %67,3'ünü açıkladığına ve istatistiksel açıdan anlamlı bir sonuca ulaşılmıştır (R2=.673, F(3,353)=241.688;p
Özet (Çeviri)
In this study, it's purposed to investigate the relationships between perceived organizational justice, goal orientation and perceived motivational climate among professional footballers. Participants were 357 professional footballers. For the analysis of the results, independent t-test, one-way analysis of variance, bivariate correlation coefficient, multiple hierarchical regression analysis and the analysis of mediation and moderation effects were used. Regression analysis results showed that %67,3 of the variance in task orientation was explained by model 1 including distributive, procedural and interactional justice and model 1 gave statistically significant results (R2=.673, F(3,353)=241.688;p