Türkiye'de profesyonel spor kulüplerinin ve sporcuların vergilendirilmesi
Taxation of players and professional sport clubs in Turkey
  1. Tez No: 101662
  2. Yazar: CANATAY HACIKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE PROFESYONEL SPOR KULÜPLERİNİN VE SPORCULARIN VERGİLENDİRİLMESİ CanatayHACIKÖYLÜ Maliye (Mali Hukuk) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof.Dr. Fethi HEPER Spor, çağımızda toplumlar üzerinde etkinliğini fazlasıyla hissettiren, giderek kurumsallaşan ve bireylerin her geçen gün daha çok ilgisini çeken bir eylemdir. Spor, başlangıçta daha çok bireysel bir ihtiyaçken bugün toplumsal yönü ağır basan, hatta toplumsal gereksinim haline gelen bir olgudur. Günümüzde, toplumsal etkisinden bahsettiğimiz sportif faaliyetler arasında ağırlığım en belirgin şekilde hissettiren spor dalı ise futboldur. Bu nedenle çalışma profesyonel futbol kulüpleri ve futbolcuların vergilendirilmesi ile sınırlandırılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de futbol, günümüzün en gözde sektörlerinden biri haline gelmiştir. Futbol sektöründeki bu hızlı büyüme uluslararası boyutu ile birlikte vergisel problemleri de beraberinde getirmiştir. Ayrıca futbolun kayıt dışı ekonomi ve kara para aklama yollan ile birlikte anılması, futbolun mali yapısının kayıt altına alınmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu çalışmada profesyonel futbol kulüplerinin örgütsel yapılanmaları, finansal yapılan ve Türk Vergi Sistemi içindeki yerleri ile vergisel sorumluluklan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Sports is an action which is very effective on nations, which is becoming more organizational, and which is becoming more and more popular for people from day to day. While the sport was an individual neccessity at the beginning, today it has got a social aspects, and also sort is a social neccessity now. Of the sport activities which we have mentioned their social effect, football is the most important and popular sport branch. Therefore this study has been limited to football clubs and the taxation of football players. Football has become one of the most important sectors both in Turkey and all over the world. This fast growing of football has caused taxational problem together with its international dimention. The fact that football has been associated with illegal economy and the ways of utilizing black money has forced the authorities to registrate the financial structure of football and football clubs. This study has deelth with the organizational and financial structures of professional football clubs, their places in Turkish Tax System and their taxational responsibilities.