Spastik hemiplejik serebral palsili çocuklarda alt ekstremite propriosepsiyonunun incelenmesi ve aktivite ve katılım üzerine etkilerinin araştırılması
Assessing lower extremity proprioception and studying effects of proprioception on activity and participation in children with spastic hemiplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 559413
  2. Yazar: FULYA İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK GÜRBÜZ, PROF. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma spastik hemiplejik serebral palsili (SP) çocuklarda alt ekstremite propriyosepsiyon duyusundaki etkilenimi araştırmak ve bunun çocukların motor fonksiyon ve aktivite ve katılım düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı ve bu amaçla, çalışmaya 4-18 yaş arası spastik hemiplejik SP'li 22 çocuk dahil edildi. Alt ekstremite propriyosepsiyonu sözel tanımlama, aynı taraf ve karşı taraf ekstremiteyle eşleme, yer doğrulama, izometrik kontraksiyon, dinamik ve statik denge ve derin tendon refleks testlerinin dahil edildiği bir protokolle değerlendirildi. Testler gözler açık ve kapalı iki koşulda etkilenen ve daha az etkilenen alt ekstremitelere uygulandı. Ayrıca çocukların alt ekstremite spastisite şiddeti Modifiye Ashworth Skalası (MAS), kaba motor fonksiyonları Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), denge becerileri Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBS), yürüyüşleri Gillette Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme Anketi-22 (FAQ), günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyi Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) ve aktivite-katılım seviyeleri Pediatrik Veri Toplama Aracı (PODCI) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to assess lower extremity proprioception and to investigate the effect of proprioception on motor function and activity and participation levels in children with spastic hemiplegic cerebral palsy (CP). Twenty-two children with spastic hemiparetic CP between the ages of 4-18 were participated in this study. Lower extremity proprioception was evaluated with a protocol including verbal identification, unilateral and contralateral extremity matching, location identification, isometric contraction, static and dynamic balance, and deep tendon reflex tests. Tests were performed with the impaired and less-impaired lower extremity in open and closed conditions. Furthermore, level of spasticity, gross motor functions, balance skills, independence level in daily living activities, and activity-participation levels were evaluated by Modified Ashworth Scale (MAS), Gross Motor Function Measurement (GMFM), Pediatric Berg Balance Scale (PBS), Gilette Functional Assessment Questionnaire-22 (FAQ), The Functional Independence Measure (WeeFIM), and Pediatrics Outcomes Data Collection Instrument (PODCI), respectively.