Farklı eğitim seviyesindeki futbolcuların kulübe bağlılıklarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Analysis of factors effecting commitment of football players at different education levels to the club
  1. Tez No: 658594
  2. Yazar: UBEYDE KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma ile, futbolcuların görev yaptıkları kulüplere olan bağlılık seviyeleri ile bu seviyelerinin futbolcuların demografik özelliklerinden elde edilen değişkenlere göre ne düzeyde farklılaştığının belirlenmesi ve futbolcuların kulüplere olan bağlılıklarını etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada ele alındığı karma araştırma yaklaşımı benimsenerek, karma araştırma yaklaşımı desenleri içerisinde yer alan açıklayıcı desen tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasındaki katılımcı grubunu, Trabzon ili içerisinde süper lig, 2. lig, 3. lig, bölgesel amatör lig (BAL) ve amatör liglerde (1. ve 2. amatör) mücadele eden kulüplerde futbol oynayan sporcular oluşturmaktadır. Bu kulüplere ayrı ayrı gidilerek uygulama yapılmış ve 312 erkek futbolcudan veri elde edilmiştir. Araştırmanın nitel aşamasındaki katılımcı grup ise nicel aşamadaki katılımcı gruptan seçilen daha küçük bir gruptan oluşmaktadır. Nitel araştırma grubu, Trabzon ili içerisinde tüm lig düzeylerinde mücadele eden kulüplerde futbol oynayan sporcular arasından seçilmiş 15 futbolcudan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formunun yanında, nicel veriler için ''Takım Sporcuları Örgütsel Bağlılık Ölçeği''; nitel veriler için ise ''görüşme (mülakat) formu'' kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasındaki anket verilerinin analizinde istatistiksel yöntem olarak t-testi, ANOVA, Tukey Çoklu Karşılaştırma, Güvenilirlik analizi ve Regresyon analizi kullanılırken; nitel aşamada görüşme yoluyla toplanan veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Çalışmanın nicel boyutundan elde edilen sonuçlara göre, futbolcuların örgütsel bağlılık özdeşleşme, uyuşma ve yabancılaşma boyutlarının tümünden alınan puanların ortalama değerin üzerinde olduğu; futbolcuların örgütsel bağlılıklarının yaş, eğitim durumu, spor yapma yılı değişkenlerine göre anlamlı farklılaşmadığı; medeni durum, spor yapma düzeyi ve lig seviyesi değişkenlerine göre anlamlı farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to determine the level of commitment of football players to the clubs they serve and to what extent these levels differ according to the variables obtained from the demographic characteristics of the football players and to investigate the factors affecting the commitment of football players to the clubs. In the research, by adopting the mixed research approach in which quantitative and qualitative data are handled together, the explanatory design included within mixed research approach designs was used. The participants group in the quantitative phase of the study consists of the players who play football in the clubs competing in the super league, 2nd league, 3rd league, regional amateur league (BAL) and amateur leagues (1st and 2nd amateur) in Trabzon. These clubs were visited separately, and data were obtained from 312 male football players. The participant group in the qualitative stage of the research, on the other hand, consists of a smaller group selected from the participant group in the quantitative stage. The qualitative research group consists of 15 football players selected among those who play football in clubs competing at all league levels in Trabzon. As the data collection tool of the study;“Team Athletes Organizational Commitment Scale”was used for quantitative data;“interview form”was used for qualitative data apart from personal information form. t-test, ANOVA, Tukey Multiple Comparison, Reliability analysis and Regression analysis were used in the analysis of the survey data in the quantitative stage of the research; while data collected through interviews were analysed through content analysis at the qualitative stage. According to the results obtained from the quantitative dimension of the study, it was found that the scores obtained from all dimensions of organizational commitment, identification, harmony and alienation of football players were above the average value; the organizational commitment of footballers did not differ significantly according to age, educational status and years of doing sports; and that there was a significant difference according to marital status, sports level and league level variables.