Meme kanseri cerrahi tedavi sonrası hastaların kollarını fonksiyonel olarak kullanma ve lenfödemini önlemeye yönelik davranışlarının incelenmesi
Investigation of the functional use of the arms of the patients after breast cancer surgery and their behaviors to prevent lymphedema
  1. Tez No: 559427
  2. Yazar: HAVA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KIZILIRMAK, DOÇ. DR. SONGÜL KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma meme kanseri cerrahi tedavisi sonrası hastaların kollarını fonksiyonel olarak kullanma ve lenfödemini önlemeye yönelik davranışlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Erciyes Üniversitesi Mehmet Kemal Dedeman Hematoloji Onkoloji Hastanesi Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi servisi ve Nazende-Nuri Özkaya Onkoloji Günlük Tedavi Merkezinde Kasım 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan 125 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada veriler“Birey Tanıtım Formu”ve“Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi”-KOESA (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand – DASH)'nin Türkçe versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Ki kare, Fısher exact, ve İndependent-Samples t testi kullanılmıştır. Araştırmada hastaların %21'inde lenfödem tespit edilmiştir. Ameliyat olan taraftaki koldan tansiyon ölçtüren, enjeksiyon yaptıran, sert zorlayıcı hareketler yapan, ağır yük taşıyan, takı takan, güneşten korunmayan ve basit lenf drenaj masajı yapmayan hastalarda lenfödem gelişiminin yapan hastalara göre yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to investigate the functional use of the arms of the patients after breast cancer surgery and their behaviors to prevent lymphedema. The study was conducted in Erciyes University Mehmet Kemal Dedeman Hematology Oncology Hospital Medical Oncology and Radiation Oncology service and Nazende-Nuri Özkaya Oncology Daily Treatment Center between November 2017 and February 2018 with 125 patients who met the study criteria. Data were collected by using the Individual Presentation Form and the Turkish version(KOESA) of the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire – DASH Problems Chi square, Fisher exact and Independent-Samples t test were used for statistical evaluation of the data. Lymphedema was detected in 21% of the patients. Lymphoedema was higher in patients who measured blood pressure from the arm on the operated side, who had injections, who performed hard coercive movements, who carried heavy loads, who wear jewelry, who were not protected from the sun and who did not perform simple lymph drainage massage.