Termomekaniksel işlemin 17-4 ph paslanmaz çeliğin işlenebilirliğine etkisi
The effect of thermo mechanical processing on the machinability of 17-4 ph stainless
- Tez No: 559428
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR, DR. İSMAİL TEKAÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, 17-4 PH paslanmaz çeliği ASTM A564 standardında yaşlandırma işlemine tabii tutulup 36HRC, 40HRC ve 44HRC olmak üzere, her sertliği dört ayrı parametre ile tornalanıp, en iyi yüzey pürüzlülüğünün belirlenmesi ve takıma gelen yüklerin incelenmesidir. Öncelikle 17-4 PH paslanmaz çelik malzeme üzerinde, ASTM A564 standardı esas alınıp, çökelme sertleştirmesi (yaşlandırma) yöntemiyle sertliğinin değiştirilerek, 33 HRC malzemenin ilk sertliği olmak üzere 4 ayrı sertlik elde edilmiştir. Her sertlik için 4 ayrı kesme parametreleri kullanılarak CNC torna tezgahında tornalanmıştır. Tornalama işleminde Boehlerit DCMT kodlu elmas uç kullanılmıştır. Tornalama işleminde kesici takıma gelen yük ölçümü için 3 eksen Kistler marka yük ölçer kullanılmıştır. 33 HRC sertlikte 12 ön deney yapılmıştır. Ön deneyler sonucunda; yüzey pürüzlülüğüne bakılarak en uygun kesme hızı belirlenmiştir. Devamında sabit kesme hızı ile diğer 3 sertlikte deneylere devam edilmiştir. Tüm deneylerdeki yükler ve parçanın yüzey pürüzlülüğü incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda 33 HRC sertlik değerinde, 200m/dk kesme hızı ve 1mm kesme derinliğindeki kesme parametrelerinde yüzey pürüzlülüğünün en iyi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca 44 HRC sertlik değerinde, yapılan deneylerde takıma gelen yüklerin en fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 17-4PH stainless steel is aged with respect to ASTM A564 and 3 seperate surface hardness values that are 36HRC, 40HRC and 44HRC are obtained. Each hardness level is exposed to 4 different turning operation parameters and resulting surface roughness and forces that are generated on cutting tool are investigated. CNC Turning operation is applied to 4 different hardness level including raw material hardness level which is 33HRC. Boehlerit DCMT diamond cutting tool tip is used for turning operaitons. Forces generated on cutting tool is measured using 3 axis Kistler load cell. 12 turning operations are applied to 33HRC specimens to determine optimum cutting speed. The obtained cutting speed is used for subsequent operations of remaining specimens with 3 different hardness levels. For each turning operation surface rougness and loads on cutting tool are examined. Results of the experiments have shown that 200mm/min cutting speed with 1mm cutting depth on 33 HRC specimen resulted in best surface roughness values. Also the forces generated on 44HRC specimens are the heighest values.