Genç tüketicilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve marka tercihleri arasındaki ilişki: Selçuk Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The relationship between young consumers habits and social media use: A research on Selçuk University students
  1. Tez No: 559472
  2. Yazar: AYŞE MENCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEJAT ÖZÜPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Geçmişten günümüze iletişim teknolojileri hızla gelişmiş ve gelişmeye de devam etmektedir. Bu gelişmeler sonucunda sosyal medya kavramı ortaya çıkmış ve hayatımızın merkezinde yerini almıştır. Sosyal medya insanlık için yeni bir iletişim dünyası yaratmaktadır. Sosyal medya kullanıcıları kendilerini ifade edebilme ve edindikleri profillerle sanal dünyada var olabilme imkanı bulmuşlardır. Günümüzde birçok insan, işletme ve marka sosyal medya dünyasında profiller oluşturarak yerini almıştır. Sosyal medya kullanıcılara farklı kullanım amaçlarıyla hizmet etmektedir. İnsanların sosyal medyada farklı amaçlar için geçirdikleri zaman ise pazarlama dünyasına yol göstermektedir. Çünkü tüketiciler sosyal medyada paylaşılan içeriklerden etkilenmektedirler. Etkilenme düzeyleri ise kültürel, sosyal, psikolojik ve kişisel faktörlere göre değişmektedir. Tüketiciler bir markayı tercih etmeden önce sosyal medyadan araştırma yapabilmekte ya da o markayı takip edebilmektedir. Sosyal medyanın vazgeçilmez bir kullanım seviyesine ulaşması ve hem tüketiciler hem markalar tarafından tercih ediliyor olması araştırmanın önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada ise sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile marka tercihleri arasındaki ilişkiyi incelemek araştırmanın özgünlüğünü ortaya çıkarmaktadır. Selçuk Üniversitesi öğrencileri genç tüketicileri temsil ettiği için araştırmanın kapsamını belirlemektedir. Bu çalışma teori ve uygulama bölümlerinden oluşmakta ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve marka tercihleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teori bölümünde; marka, sosyal medya, tüketici davranışı ve sosyal medyanın tüketici davranışına etkileri ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırma bölümünde ise; genç tüketicilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile marka tercihleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmış olan anket, sosyal medya kullanıcıları tarafından cevaplandırılmıştır. 598 sosyal medya kullanıcısının verdiği cevaplar sonucunda ortaya çıkan veriler SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen verilere, bulgular ve sonuç kısmında yer verilmiştir. Elde edilen verilerden ortaya çıkan önemli sonuçlardan biri ise katılımcıların marka tercihini belirlerken en çok Instagram'dan yararlandığı sonucudur.
Özet (Çeviri)
From past to the present, communication technologies have developed rapidly and continue to evolve. As a result of these developments, the concept of social media has emerged and has been at the center of our lives. Social media creates a new world of communiction for humanity. Social media users had apportunity to express themselves and exist in the virtual world with the profiles they acquined. Today many people, businesses and brands have created social media with profiles. Social media affers to users different use. The time they spend for these different purposes leads the world of marketing. Because consumers are affected by content share on social media. Before choosing a brand, consumers can do research on social media or follow the brand. The fact that social media has reached an indispensable level of usage and that both brands and brands are preferred are the highlights of the research. At this point, examining the relationship between social media usage habits and brand preferences reveals the originality of the research. Since Selçuk University students represent young consumers, it determines the scope of the research. This study consists of theory and practice sections and aims to reveal the relationship between social media usage habits and brand preferences. In the theory section of the study; brand, social media, scanning behavior and conducting social media. In the research section, the survey conducted to reveal the relationship between social media usage habits of young consumers and for brand prefence was answerd by social media users. The data obtained from the responses of 598 social media users wer analyzed with the help of SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) package program. The data obtained are presented in the findings and conclusions. One of the important results obtained from the data obtained is that the participants benefited the most from Instagram in determining brand preference.