Kadınların kozmetik ürün tüketimine ilişkin tercih, beklenti ve sorunların incelenmesi
Analysis of women's preferences, expectations, and problems regarding cosmetic product consumption
- Tez No: 922745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ÖZELMAS KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kozmetik ürünler, deriye, saçlara, tırnaklara, kıl köklerine ve dişlere uygulanan, tedavi edici olmayan ürünlerdir. Kozmetik sektörü, hızla büyüyen ve yaşam standartlarına paralel olarak gelişen bir alan olarak, her sosyoekonomik kesime hitap etmekte ve bu nedenle günümüzde neredeyse her evde en az bir kozmetik ürün bulunabilmektedir. Globalleşen piyasalarda, kozmetik endüstrisinin yalnızca estetik değil, aynı zamanda psikolojik ve kültürel ihtiyaçları karşılamaya yönelik fonksiyonlar üstlendiği de görülmektedir. Günümüzde, hem erkeklerin hem de kadınların genç ve bakımlı görünme isteği ve cilt sağlıklarını koruma arzusu giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı çalışan ve çalışmayan kadın tüketicilerin kozmetik ürün tüketimine ilişkin tercih, beklenti ve sorunlarının incelenmesidir. Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Mardin ilinde yaşayan 15 yaş ve üstü, tüm kadın tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise farklı sosyo-ekonomik düzeye sahip anketi cevaplamaya gönüllü 430 kadın tüketici oluşturmaktadır. Araştırmada kadın tüketicilerin kozmetik ürün kullanım alışkanlıkları, kozmetik ürün seçimine etki eden faktörler ve kozmetik ürün kullanım sonrası oluşan beklenti ve problemleri belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Anket sorularının ölçek güvenilirliğini belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha (α) değeri 0,94 olduğu belirlenmiş ve anket güvenilir kabul edilmiştir. Kadın tüketicilerin çalışma durumu değişkeni ile kozmetik ürün tüketim tercih, beklenti ve sorunlara ilişkin görüşleri arasında istatistiksel bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla χ² (ki-kare) ilişki analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadın tüketicilerin en çok tercih ettikleri ürünler arasında nemlendirici, güneş kremi, ruj, maskara (rimel) ve dudak kalemi bulunmaktadır. Kadınların, makyaj ve kozmetik kullanımıyla ilgili bilgileri genellikle internet ve sosyal medya platformlarından edindiği, kozmetik ürünlerini çoğunlukla kozmetik mağazalarından satın aldığı, alışveriş yaparken ürün kalitesine önem verdikleri belirlenmiştir. Ayrıca, makyaj yaptıklarında psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissettikleri ve makyaj kozmetikleriyle ilgili en sık karşılaştıkları sorunların yağlanma ile siyah noktalarda artış olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra, çalışan kadın tüketicilerin çalışmayan kadınlara kıyasla daha fazla kozmetik ürünü tükettiği ve bu ürünlere daha fazla harcama yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cosmetic products are non-therapeutic substances applied to the skin, hair, nails, hair follicles, and teeth. The cosmetics industry is a rapidly growing sector that evolves in parallel with living standards, appealing to all socioeconomic groups. As a result, at least one cosmetic product can be found in almost every household today. In globalized markets, the cosmetics industry serves not only aesthetic purposes but also psychological and cultural needs. Nowadays, both men and women increasingly prioritize looking young and well-groomed while also aiming to maintain healthy skin. The aim of this study is to examine the preferences, expectations, and issues related to cosmetic product consumption among working and non-working female consumers. A descriptive research method was employed in the study. The research population consists of all female consumers aged 15 and above living in Mardin. The sample includes 430 female consumers from different socioeconomic backgrounds who voluntarily participated in the survey. The study aimed to identify women's cosmetic product usage habits, factors influencing their product choices, and the expectations and problems they experience after using cosmetics. The reliability of the survey questions was assessed using Cronbach's Alpha (α), which was found to be 0.94, indicating high reliability. To determine whether there is a statistical relationship between women's employment status and their cosmetic product preferences, expectations, and concerns, a chi-square (χ²) analysis was conducted. According to the research findings, the most preferred products among female consumers are moisturizers, sunscreen, lipstick, mascara, and lip liner. Women primarily obtain information about makeup and cosmetics from the internet and social media platforms and tend to purchase these products mainly from cosmetics stores. Additionally, they prioritize product quality when shopping. It was also found that women generally feel psychologically better when wearing makeup. However, common issues they face with cosmetics include increased oiliness and the appearance of blackheads. Furthermore, the study revealed that working women consume more cosmetic products and spend more on them compared to non-working women.