Sultan I. Murad döneminin siyasi olayları, devlet teşkilatı, ilim ve kültür hayatı
Political events, state organization, science and culture life in the period of Sultan Murad I
- Tez No: 559492
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti‟nin kuruluş yıllarının üçüncü hükümdarı Sultan I. Murad Hüdavendigar döneminin siyasi olayları, devlet teşkilatı, ilim ve kültür hayatı konu olarak ele alınmıştır. Araştırmaya başlarken, Osmanlı Devleti‟nin kuruluş dönemi genel itibariyle incelenmiş, konusu, önemli olayları ve problemleri tespit edilmiştir. Sultan I. Murad‟ın doğumu ve hükümdar oluşu ele alındıktan sonra dönemin ayrıntıları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı olan; Sultan I. Murad döneminin siyasi olayları, devlet teşkilatı ve ilim-kültür hayatı ayrı ayrı bölümler halinde ele alınmış ve araştırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma göstermiştir ki Sultan I. Murad döneminde yaşanan siyasi gelişmeler, idari yapılanmalar ve ilmi faaliyetler önce bir beylik olan, ancak daha sonraları bir imparatorluk haline gelecek olan Osmanlı Devleti'ne çok büyük bir katkı sağlamıştır. Babası Orhan Bey‟den devraldığı devleti, oğlu Yıldırım Bayezid'e bıraktığında, devletin coğrafi sınırlarını yaklaşık beş kat daha genişletmiş olan Sultan I. Murad, Rumeli ve Balkanlar üzerine akınlar yapmış, Anadolu'daki beylikler üzerinde tahakküm kurmuş; Bulgarları, Sırpları ve Bizans'ı Osmanlı Devleti‟ne bağımlı hale getirmiştir. 1389 yılında Kosova savaş meydanında vurulup şehit düşen Gazi Hüdavendigar, aslında yaşadığı hayata yakışır bir şekilde, devleti için yaptığı icraatlara veda etmiştir. Devletin teşkilatlanması yönüyle O, sürekli savaş meydanlarında olmasına rağmen yaptığı fetihlerin yanında, özellikle Rumeli ve Anadolu‟da güvenliği sağladıktan sonra, buralarda hızlı bir imar faaliyetine de başlamıştır. Zira Bursa, Edirne ve İznik kentlerindeki hayır kurumları bunun en büyük kanıtıdır. Ayrıca bu kurumların devamı için vakıflar kurmayı da ihmal etmemiştir. Bütün bunların yanında Sultan I. Murad, babası Orhan Gazi döneminde Davud-i Kayseri ile temelleri atılan medreseyi ve buradaki eğitimi geliştirmiş, ilim insanlarını, ilmi ve ilmi faaliyeti desteklemeyi politika haline getirmiştir. Bu açıdan Osmanlı âlimleri; kadı, müftü ve müderris olarak görev yapmış, çoğunlukla önemli ve yetkili mevkilere gelmişlerdir. Ayrıca Sultan I. Murad döneminde, ekseriyetle Bursa, İznik ve Edirne‟de ikamet eden ilim adamları tarafından, ilim dili olarak Arapça, Farsça ve Türkçe kullanılmaktaydı.
Özet (Çeviri)
In this study, the political events, state organization, science and culture life of the period of the Sultan Murat I Hudavendigar, the third ruler of the establishment years Ottoman Empire, were discussed. In the beginning of the research, the establishment period of the Ottoman Empire was examined in general terms, its subject, important events and problems were determined. After the birth of Sultan Murat I and his rule were taken over, the details of the period were examined. Political events of the period of Sultan Murat I, state organization and science-culture life were taken into separate sections and tried to be investigated, which is the purpose of this study. This study showed that the political developments, administrative structures and scientific activities realized during the reign of Sultan Murat I made a great contribution to the Ottoman Empire, which was first a principality but later to be an empire. When he left the state, which he took over from his father Orhan Bey, to his son Yıldırım Bayezid, Sultan Murat I, who expanded the geographic boundaries of the state about five times, made raids on Rumelia and the Balkans, dominated the principalities in Anatolia; made the Bulgarians, Serbs and Byzantines dependent on the Ottoman Empire. Gazi Hudavendigar, who was shot down on the Kosovo battlefield in 1389, bid farewell to his actions in his state, befitting the life he lived. In terms of the organization of the state, he started a rapid reconstruction activity here after he ensured the security especially in Rumelia and Anatolia, in addition to his conquests despite the fact that he was always on the battlefields. Because the charity organizations in the cities of Bursa, Edirne and Iznik are the greatest proof of this. Furthermore, it did not neglect to establish foundations for the continuation of these institutions. In addition to all of this, Sultan Murat I developed the madrasa, which was founded with Davud-i Kayseri in the period of his father Orhan Gazi, and education here and made it as a policy to support the scientists, the science and scientific activities. In this respect, the Ottoman scholars worked as muslim judge, mufti, and professor, and mostly came to important and authorized positions. In addition, during the reign of Sultan Murat I, Arabic, Persian and Turkish were used as the language of science by the scholars, who were residing in Bursa, Iznik and Edirne for the most part.