Psoriasis ve metabolik sendrom
Psoriasis and metabolic syndrome
- Tez No: 559499
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Psoriazis, poligenik faktörler ve tetikleyici etkenler zemininde ortaya çıkan kronik, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Günümüzde sistemik bir hastalık olarak kabul gören psoriazisin başka hastalıklarla da ilişkisi kanıtlanmıştır. Kardiyovasküer hastalıklar (KVH), karaciğer yağlanması, obezite, diyabetes mellitus (DM), hipertansiyon (HT) ve hiperlipidemi bu hastalıkların başlıcalarıdır. Bu tez çalışmasında, yetişkin psoriazis olgularının açlık kan glukozları (AKG), serum lipid değerleri (total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid), bazal insülin değerleri, insülin dirençleri ve vücut kitle indeksleri (VKİ), sigara ve alkol alışkanlıkları, yaş-cinsiyet eşleştirmeli non-psoriatik kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Psoriazis olgularında metabolik sendrom ve komponentleri olan DM, obezite, HT, dislipidemi kontrol grubuna kıyasla daha yüksek oranda saptanmıştır. Literatürde psoriatik olgularda metabolik sendrom komponentlerinin görülme sıklığı ve riski ile ilişkili değişken veriler mevcuttur. Bu farklar çalışmaya alınan hastaların PAŞİ değerine, hastalık sürelerine, kullanmış oldukları anti psoriatik tedavilere ve coğrafi farklılıklara bağlanmaktadır. Nitekim bizim çalışmamızda da psoriatik olguların PAŞİ ortalamalarının düşük ve hastalık sürelerinin kısa olması nedeniyle metabolik sendrom komponentlerinden bazılaırının PAŞİ ve hastalık süresi ile korele seyretmediği gözlenmiştir. Çalışmamızın da desteklediği gibi, psoriazisde metabolik sendrom riskinde artış söz konusudur ve bu hastaların takip-tedavisinde bu hususun da göz önünde bulundurulması olası komorbid durumların erken tanısı açısından oldukça önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflammatory skin disease that occurs on the basis of polygenic factors and triggering agents. The relationship between psoriasis, which is accepted as a systemic disease and other diseases, has been proven. Cardiovascular diseases (CVD), hepatic steatosis, obesity, diabetes mellitus (DM), hypertension (HT) and hyperlipidemia are the major examples of these diseases. In this study, fasting blood glucose (FBG), serum lipid values (total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride), basal insulin values, insulin resistance and body mass index (BMI), smoking and alcohol habits were compared with age- sex-matched non-psoriatic control group. Metabolic syndrome and its components DM, obesity, HT and dyslipidemia were found to be higher in psoriasis cases compared to control group. In the literatüre, there are variable data related to the incidence and risk of metabolic syndrome components in psoriatic cases. These differences are attributed to the PASI value, duration of disease, previous anti-psoriatic treatments and geographical differences. As a matter of fact, in our study, it was observed that some of the components of metabolic syndrome did not correlate with PASI and disease duration because psoriatic patients had low PASI mean and short duration of disease. As our study supports, there is an increase in the risk of metabolic syndrome in psoriasis and it is very important for the early diagnosis of possible comorbid conditions in the follow-up and treatment of these patients.