Kazakistan'ın etnik gazeteleri
Ethni̇c newspapers of Kazakhstan
- Tez No: 559528
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULREZAK ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada, Kazakistan'da etnik basının hangi faktörlerden dolayı ortaya çıktığı, azınlıklar için ne gibi önem taşıdığı ve ayrıca bir ulus devletin sınırları içerisinde yaşayan azınlıklar etnik gazeteler tarafından nasıl kontrol edildiği incelenmiştir. Bu çalışma, Çarlık Rusya döneminden başlayıp Kazakistan Cumhuriyet'in bağımsızlığının 27. Yıl dönümüne kadar kapsamaktadır. Çalışma temel olarak etnik gazetelerin Sovyetler ve bağımsız Kazakistan'da iki faklı yönetim sistem içerisinde nasıl geliştiğine dayanarak hazırlanmıştır. Bu araştırmada Etnik gazetelerin ortaya çıkış süreci, bunun yanında azınlıkların nasıl oluştuğu, devlet tarafından ne gibi siyasi politikalar uygulandığı üç bölümde ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde etnik gazeteciliğe tanım vermeden önce ulus devlet tanımı üzerine diaspora, etik grup ve etnik medya kavramları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Kazakistan'ın etnik gruplara yönelik politikası ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Sovyetler döneminden bu yana Kazakistan'da çıkan bazı etnik gazeteler ele alınarak, genel durumu ortaya koyulmuştur. Yukarıda üç bölümde yapılan incelemeden azınlıkların ve etnik gazetelerin günümüzde bir ulus devlet içerisinde önemli rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sırasında Sovyetler döneminden başlayıp günümüze kadar etnik gazetelerin, azınlıkların iletişim aracı olmasının yanında ulus devlet tarafından etnik grupları kontrol altında tutan bir araç haline geldiği sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the questions of which factors led the appearance of ethnic media in Kazakhstan, what importance ethnic media has for minorities and how it affects minorities in the framework of nation-state. The scope of the thesis includes the situation of ethnic media between the period of the Russian Empire and today. The thesis mainly focuses on the question of how ethnic newspapers developed in the Soviet Union and the post-Soviet Kazakhstan. It discusses not only the process of the development of ethnic newspapers but also the formation of minority group and the state's minority policies. Chapter One gives information about the concepts of nation-state, diaspora and ethnic media before explaining the definition of ethnic news agencies. Chapter Two focuses on Kazakhstan's policies towards ethnic groups. Chapter Three discusses the general situation of ethnic media, analyzing some ethnic newspapers published in Kazakhstan from the Soviet erat o today. In the part of conclusion, I will emphasize that minorities and ethnic newspapers play an important role in Kazakhstan as a nation-state today and that ethnic newspapers is minorities' tool of communication. At the same time, ethnic newspapers have been the nation-sate's tool to control ethnic groups since the Soviet era.