Sovyet sonrası Kazakistan'da etnik siyasetin yönetiminde Halk Asamblesi'nin rolü
The role of the Assembly of People in ethnic politics in Kazakhstan after Soviet
- Tez No: 597269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Dünyadaki mevcut siyasi durum gereği, çeşitli bölgelerin uluslararası ve farklı etnik gruplar arası ilişkileri de oldukça karmaşıktır. Etnik çeşitliliği fazla olan ülkelerin çoğu, farklı etnik gruplar arasındaki ilişkilerde hoşgörülü ve barışçıl yaşamakta zorlanmaktadır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde etnik çatışmaların meydana gelme sebepleri arasında siyasi liderlerin ve devlet kurumlarının faaliyetlerindeki etnik gruplar arasında hoşgörü anlayışının sürdürülemediği bilinmektedir. Dolayısıyla sosyal ve siyasal kurumların, Kazakistan Halk Asamblesi gibi, etnik gruplar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi ve geliştirilmesi alanında gösterdiği faaliyetler doğrultusunda bilimsel araştırmaların nesneleri haline gelmektedir. 1995 yılında kurulan Kazakistan Halk Asamblesi, Bağımsız Kazakistan'ın etnik siyasetinin oluşum sürecinde önemli rol oynamıştır. Bu çalışmada, Kazakistan'ın çok etnikli yapısının oluşum süreçleri, 1991 yılından itibaren etnik gruplar arası ilişkilerine yönelik uygulanan etnik siyasetinin,“etnik gruplar arası hoşgörü ve toplumsal uyum modeli”bağlamında Kazakistan Halk Asamblesi'nin rolü, Asamble'nin temelini oluşturan etnokültürel derneklerin ve Kazakistan Halk Asamblesi tarafından Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu'nun Meclis'ine seçilen milletvekillerinin çok etnikli Kazakistan toplumunun sosyal ve siyasal yaşamına katkıları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the current political situation in the world, international and inter-ethnic relations of various regions are also very complicated. Most of the countries with more ethnic diversity find it difficult to live tolerantly and peacefully in relations among different ethnic groups. It is known that among the reasons of ethnic conflicts in various regions of the world, the understanding of tolerance cannot be maintained among ethnic groups in the activities of political leaders and state institutions. Therefore, social and political institutions become the objects of scientific research in line with the regulation and development of relations among ethnic groups, such as the Assembly of People of Kazakhstan. Founded in 1995, the Assembly of People of Kazakhstan played an important role in the formation process of the ethnic politics of Independent Kazakhstan. This study examines the formation processes of the multiethnic structure of Kazakhstan, the role of the Assembly of People of Kazakhstan within the context of“inter-ethnic group tolerance and social harmony model”in ethnic politics applied to inter-ethnic relations since 1991, the contributions of the ethnocultural associations underlying the Assembly and the deputies elected by the Assembly of People of Kazakhstan to the Parliament of the Republic of Kazakhstan to the social and political life of the multiethnic Kazakhstan community.