Çağdaş Türk resim sanatında dijital unsurlar
Digital elements in contemporary Turkish painting art
  1. Tez No: 559551
  2. Yazar: FEYZA SOYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Fotoğraf sanatının Camera Obscura'dan günümüze kadar olan tarihsel sürecinde fotoğraf ve resim sanatı paralelliği üstünde durularak, plastik sanatlardaki önemi vurgulanmıştır. Araştırmada; fotoğrafı eserlerinde yararlandıkları bir kaynak, malzeme ya da materyal olarak kullanan Türk ressamlarının sanat yapıtları ve fotoğraf arasındaki bağlantı ele alınmış; fotoğraf sanatının, gelenekselden dijitale kadar Türk sanatı üzerindeki etkisi örneklerle incelenmiştir. Çağımız teknolojik gelişmelerinin sonsuz olanaklarını araç olarak kullanıp; dijital fotoğraflar ile yaratıcı resimler üreten sanatçıların eserlerine yer verilerek fotoğrafın resim sanatı için vazgeçilmez bir kaynak olduğu aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the historical process of photographic art from Camera Obscura to present, the importance of photographic art in plastic arts is stressed by emphasizing the similarities of photography and painting. In the study; the connection between art works and photography of Turkish painters, who used the photography as a source, tool or material, were taken into consideration; the effect of photography on Turkish art from traditional to digital is examined with examples. By including the works of artists who use the infinite possibilities of technological developments of our age as a tool for producing creative paintings with the help of digital photographs, it is emphasized that, photograph is an indispensable source for painting.